Desítky nových parkovacích míst hodlá pro řidiče osobních aut zřídit benešovská radnice v areálu Táborských kasáren. Kdy? Ještě letos.

Bez regulačního plánu se tam ale nic zásadního nestane. Dokument místní politici projednají už 22. února a pokud ho vydají, což je v tomto případě synonymum pro slovo schválí, může se začít budovat. Než v místě vypukne opravdový stavební boom, město chce nejdříve využít ladem ležící pozemek.

„Chtěli bychom veřejnosti otevřít prostor před hlavní budovou,“ uvedl místostarosta Roman Tichovský.

Právě nové místo pro parkování osobních aut by značně ulevilo přetíženým komunikacím i parkovištím a to nejen v centru města. Pro motoristy by vznikl vjezd do areálu v místě nyní uzavřené brány v jižním cípu Husova náměstí.

Kromě odstranění zábrany by takové opatření město vytvořilo vedle hlavní budovy a dalšího objektu. „Museli bychom zabránit vcházení nebo vjíždění do dalších částí areálu,“ řekl Tichovský.

Nové parkoviště nejspíš nebude volně přístupné, ale zpoplatněné. „V okamžiku, kdy bychom nepožadovali platbu, stal by se z místa odkládací prostor pro vraky,“ míní Tichovský. „To by se na místo sjela možná všechna vozidla z Benešova,“ tuší.

Zatím není jasné, na kolik služba motoristy přijde ani to, jak bude technicky zajištěna. Možností je několik. Od klasického výběrčího, až po bezobslužní systémy parkovacích automatů nebo závory otevírané po vhození mince či vsunutí platební karty. Jakému řešení dá nakonec město přednost, ukáže projednávání předností a nedostatků v dopravní komisi.

Ještě před pěti lety se zdálo, že vytvoření parkoviště u nádraží Českých drah je zbytečné. Nyní tam, pokud motorista přijede až kolem osmé či deváté hodiny, těžko shání volné místo.

V centru jsou totiž všechna stání zpoplatněna a to poměrně vysokou hodinovou sazbou. Jediným dosud bezplatným parkovištěm, je tak panelový plac v bývalé tržnici v Pražských kasárnách.

Více se dozvíte v tištěném vydání Benešovského deníku v pátek 12. února 2010.