Městem s nejvyšším podnikatelským potenciálem v ČR je Humpolec. V kraji nejlepší město – Benešov, skončilo až deváté.
Ukázal to žebříček Město pro byznys zpracovaný týdeníkem Ekonom, který na základě vyhodnocení 50 kritérií hledal město s nejvhodnějšími podmínkami pro podnikání. „Naše prvenství je satisfakce pro občany, kterým podnikatelský rozvoj města přináší určité problémy. Za naším úspěchem stojí větší vstřícnost vůči podnikatelům a občanům a snaha o maximální kompromis,“ sdělil ke svému vítězství starosta Humpolce Jiří Kučera. Na dalších příčkách se v porovnání 205 měst umístily Žďár nad Sázavou a Klatovy.
V žebříčku bodovala i města Středočeského kraje. V celkovém pořadí se na 9. místě umístil Benešov, ale zajímavá srovnání přinášejí i jednotlivé oblasti. V rozvoji podnikatelského prostředí obsadilo druhé místo Mnichovo Hradiště a v průzkumu mezi podnikateli se téměř nejlépe o svém městě vyjádřili podnikatelé v Čáslavi.
„V první šestce se umístila hned čtyři města z Vysočiny. Dá se říct, že tato oblast je pro podnikatele do budoucna velmi zajímavá. Takových skrytých šampiónů ale najdeme v našem žebříku více a je zajímavé číst si jejich jména,“ zhodnotila výsledky prvního ročníku Města pro byznys šéfredaktorka týdeníku Ekonom Eva Hanáková. Podnikatelům podává žebříček zajímavý obraz, jak si jednotlivá města stojí v pěti různých oblastech související s podnikáním. Zatímco jedna z nich ukazuje na vyspělost a strukturu podnikatelského prostředí, druhá hodnotí lákavost lokality z pohledu občanů jako potenciálních zaměstnanců. Třetí oblastí je místní situace na pracovním trhu a další naznačuje, jak si vedou ve svém hospodaření a spolupráci s podnikateli samotné radnice. Pátá oblast zahrnuje informace o cenových podmínkách v daném městě.
Celkové pořadí v žebříčku ovlivnily také výsledky průzkumu mezi podnikateli v jednotlivých městech.

Celorepublikové pořadí najdete ZDE

Pořadí měst Středočeského kraje v celorepublikovém žebříčku projektu najdete ZDE

Michal Kaderka