Lávka je sestavená z válcovaných ocelových profilů a má hmotnost 17 tun. Od nového pavilonu překlene k „pilíři“ 26 metrů. Onen „pilíř“ tvoří další nová monolitická, železobetonová stavba. V ní nejde zdravotnický personál například lékařskou knihovnu nebo konferenční sál.

V úrovni třetího podlaží lávka zajistí bezproblémový transport pacientů nemocnice mezi nemocničními pavilony. Dosud totiž nemocné v létě, v zimě a za každého počasí převážejí sanitáři přes park, v němž před nepohodou chrání zastřešený a z boků prosklený chodník. „Instalace spojovacího krčku je nezbytnou součástí celého projektu a umožní projít celou nemocnicí takzvaně suchou nohou,“ připomněl středočeský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík.

K úplnému překlenutí parku a propojení s pavilonem interny bude potřeba instalovat ještě druhou část lávky. Ta bude o poznání těžší a na délku bude mít ještě o osm metrů více. K jejímu osazení by mělo dojít ještě letos.

Harmonogram prací sice stanoví dokončení budování přístavby chirurgického pavilonu až na září 2024, ale už letos by mělo dojít ke zprovoznění části novostavby. „Jsem moc rád, že projekt postupuje v souladu s harmonogramem, a že letos na podzim zprovozníme první etapu přístavby s urgentním příjmem a lůžkovou část až do výše krčku, tedy třetího nadzemního podlaží,“ dodal Pavel Pavlík.

Začaly semináře

Kvůli zprovoznění nové části zdravotnického zařízení už také probíhají v rámci nemocnice semináře a plánování provozu. Semináře pořádá Česká lékařská komora. Prvním primářem urgentního příjmu by se měl stát Michal Bláha, který současně pracuje na záchranné službě. Přes urgentní příjem budou procházet téměř všichni pacienti, jejichž zdravotní stav to bude vyžadovat.

Celkové náklady na vybudování nové části chirurgického pavilonu, centrálního přijmu, prosklené lávky a objektu uprostřed parku jsou 600 milionů korun.