„Chtěli bychom získat dotace na revitalizaci Tyršovy ulice, dopravní terminál nádraží nebo Lesopark Sladovka," připomněl starosta Benešova Jaroslav Hlavnička některé z investičních akcí, jejichž spuštění a především dokončení, nezávisí jen na výši městského konta.

„Na vyhlášení dotací musíme být připraveni předem," uvedl starosta. „Pokud bychom s přípravami začali až v době, kdy dotace na konkrétní oblasti budou vypsány, bezpochyby bychom neuspěli," upozornil šéf města.

Problematika má ale také jeden háček v samotném Benešově. Bude totiž záležet na zastupitelích, kolik peněz do toho kterého projektu uvolní z rozpočtu města.

Každá podpora zvnějšku v sobě totiž skrývá řadu záludností. Třeba spoluúčast. Nikdo totiž nedostane peníze předem, ale teprve po té, co prokáže, že na spolufinancování díla má. Je tu ale ještě horší varianta. To když žadatel musí zaplatit celou částku díla a teprve poté, zpětně, získá dohodnutou procentuální částku z dotací.

Benešovu se už v příštím roce finančně značně uleví. Rozpočet už přestanou vysávat takové akce jako je intenzifikace ČOV, odbahnění Konopišťského rybníka a rekonstrukce přivaděče pitné vody z Javorníka.

„U těchto akcí jsou naše spoluúčasti v řádech desítek milionů korun," dodal pro dokreslení starosta Benešova.