„Občanům měníme jejich vlastní popelnice za ty naše s označením technických služeb,“ potvrdil ředitel Technických služeb (TS) Benešov Bohumil Rataj s tím, že tento proces se odehrává postupně a potrvá ještě dva, tři roky. Technické služby výměna přijde na zhruba milion korun.

Důvodem změny systému svozu odpadu je skutečnost, že někteří lidé si zaplatili jednu svou svozovou známku a současně „vyfasovali“ také známky další. Pro sousedy, kteří nemají tolik času, aby si přišli osobně. Ty však už při převzetí neplatili. Pak si mohli nechat vyvážet tolik popelnic, kolik známek měli.

Na známky pro popelnice je možné vyvážet i třeba kontejner. Známky s označením kontejner totiž technické služby vylepují jen u nádob bytových družstev nebo pronajatých prostorách. Třeba jako je tomu u benešovského kina.

Takové hromadné přebírání známek fungovalo zejména v případě bytových domů. Mnohem významnější zneužívání systému ale zjistili odpovědní pracovníci města ze strany podnikatelů, zejména provozovatelů restaurací.

„Nikde nebylo napsáno, na jak velkou nádobu se známka vydává. Pak si na známku na popelnici mohli nechat vyvážet i kontejnery. Je jasné, že takové restauraci jedna popelnice nemůže na týden stačit,“ uvedla jedna z benešovských úřednic, ale nepřála si zveřejnit své jméno.

O tom, kdo zaplatil a kdo ne, je na městě samozřejmě vedena evidence. Ale to, jak velké nádoby kdo má, nikoliv. Právě to má změnit systém přidělení popelnic od technických služeb. Ale změnila se i další záležitost, vydávání známek.

„Známky se nevydávají tak, jako dříve na podatelně, ale už jen proti dokladu o zaplacení poplatku,“ dodal místostarosta Roman Tichovský.