„Schodek více než 142 milionů korun pokryje zůstatek z minulých let a úvěr,“ uvedl při schůzi zastupitelstva, kde se návrh rozpočtu projednával a schvaloval, starosta města, Jaroslav Hlavnička (VPM).

I když nový rozpočet podpořilo všech dvacet momentálně přítomných zastupitelů, včetně tří opozičních politiků z ANO, ČSSD a KSČM, neobešel se návrh bez připomínek. I z „vlastních“ řad. Zastupitelka Jana Čechová (STAN) by v účtech ráda viděla větší položky pro školství, sociální sféru a ekologii. „Investice na to jsou v rozpočtu na zanedbatelné úrovni, protože většina z nich jde na dopravu,“ sdělila.

Důvodem k takovému nepoměru zmiňovaných oblastí je to, jak poznamenal starosta Benešova, že je letos a napřesrok potřeba vyčerpat peníze na stavbu terminálu a parkovacího domu, protože období pro dotační tituly na uvedený druh staveb, je u konce.

A tak je jasné, že největším výdajem města bude letos právě stavba dopravního terminálu a parkovacího domu. Na něj Benešov využije také úvěr, který si město otevřelo loni.

Obě akce spolykají 290 milionů korun. Celých 200 milionů by však měla dodat dotace z Evropské unie. Dotační peníze, jakmile dorazí zpět do Benešova, a to bude se zpožděním, podle místostarosty Romana Tichovského nejspíš až v roce 2021, radnice vrátí na konto úvěru. „A město tím bude bez dluhů,“ dodal Roman Tichovský.