„Po schválení změny územního plánu mají tři vytipované lokality stejné využití, proto i stejnou hodnotu,“ připomněl benešovský místostarosta Roman Tichovský s tím, že jedním z míst je to u Mariánovic, druhé leží u Pomněnic a třetím na Kavčíně v někdejším vojenském prostoru.

Ačkoliv jsou všechny tyto lokality v územním plánu uvedeny jako průmyslová zóna, tedy místo, kde takové zařízení může vzniknout, například v Mariánovicích se proti tomu vzedmula silná vlna protestu ze strany tamních obyvatel. Jejich záležitost prošla například i nedávným veřejným fórem, v němž byla dokonce zařazena jako jedna z deseti nejdůležitějších – na druhém až čtvrtém místě, kterými by se radnice měla zabývat.

| Video: Youtube

Obyvatelé Mariánovic kritizují zejména to, že linka k jejich novým rodinným domům přinese nejen hluk strojů či nákladních vozidel, ale zejména prach a také zápach.

V Mariánovicích žije i Jiří Knap, předseda spolku Zdravý Benešov, a ten má jasno. „Z kompostárny by šel smrad, další zápach z třídičky - a v tom si budou hrát naše děti. Náš spolek udělá vše pro to, aby stavba v Mariánovicích nebyla,“ adresoval slib osadníků vedení města.

Ne všechny pozemky, kde třídící areál může vzniknout ale patří městu. Právě proto v současnosti radnice jedná s jejich vlastníky o směnách za pozemky v jiných částech města. „Byli bychom rádi, kdybychom se domluvili s vlastníky pozemků a mohli už při prosincové schůzi zastupitelstva rozhodnout, kde třídící linku postavíme,“ sdělil místostarosta s tím, že ve hře jsou stále všechny tři lokality.

I kdyby zastupitelé už v pondělí 18. prosince rozhodli, kde třídící linka vznikne, cesta k jejímu vybudování bude stále hodně dlouhá. Kvůli charakteru stavby totiž radnice bude muset projít posuzováním vlivu stavby na životní prostředí, takzvanou EIA. Toto zjišťovací řízení potrvá v případě, že půjde o „malou" EIA půl roku, v případě, že bude zapotřebí EIA "velká", pak nejméně rok. Teprve poté, co všechny záležitosti získají kladné stanovisko kompetentních orgánů, bude možné stavbu zahájit. Proto se dá předpokládat, že dříve než v roce 2025, se tak nestane.