Za zvrat v myšlení může především dříve nemyslitelná možnost koupit si vlastní, třeba i malý bazén. Situace se ale začíná pomalu obracet. Lidé se vracejí na venkovní koupaliště, nebo o ně alespoň usilují a dávají o tom vědět svým komunálním politikům. Že to tak je, dokládá například výstavba biokoupališť ve Voticích nebo Divišově nebo rekonstrukce koupaliště v Načeradci s padesátimetrovou nádrží.

A také to, že podobným směrem nyní pošilhává také Benešov. Jeho obyvatelé přímo ve městě moc příležitostí k letnímu koupání nemají. Řeka tam neteče a Benešovský potok k tomu vhodný není. Plavcům slouží krytá „pětadvacítka“ s malým dětským bazénem, venkovní, rovněž 25 metrů dlouhý bazén Bioska a pak už pouze v podstatě přírodní koupadla na Sladovce s celoročně poměrně chladnou vodou ve 120 metrů dlouhé nádrži. Oficiálně to však koupaliště ani není, jen požární nádrž.

„Komise pro architekturu a územní rozvoj nám doporučila oprášit a aktualizovat starou studii, která se zabývala možností rozšíření stávajícího krytého bazén o venkovní bazén,“ uvedl benešovský místostarosta Roman Tichovský s tím, že k tomuto záměru existují v podstatě už dvě studie.

Z obou podle místostarosty budou vycházet Městská sportovní zařízení Benešov, která mají záměr zpracovat k tomu dokumentaci.

„My jako město bychom v souvislosti s tím měli prověřit možnost využití některého městského biotopu na přírodní koupaliště. To se týká především koupadel a nad nimi umístěných rybníků, například Černoleského, ale také velkého rybníka v Konopišti,“ vysvětlil místostarosta.

Využívat Konopišťský rybník ke koupání a rekreaci ale nejspíš nebude možné. Nádrž totiž leží na kaskádě rybářsky komerčně využívaných rybníků plných bahna a nejspíš to by možnost samočištění, které je pro biokoupaliště nutné a zásadní, omezovalo nebo dokonce zcela znemožňovalo.

Samotné prověřování možností, by mělo nakonec přinést rozhodnutí, zda Benešov půjde cestou Votic a Divišova nebo vybuduje otevřený bazén vedle krytého s chemicky ošetřenou vodou.

Jak je takové zařízení během horkého léta využívané a jak moc v Benešově chybí, dokládá vlašimský plavecký areál Na Lukách. Ten během prázdnin praská ve švech a ochlazení v něm nacházejí dokonce i obyvatelé 20 kilometrů vzdáleného Benešova.