Samotná přehlídka bude součástí oslav velikánů české hudby například Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka či Leoše Janáčka. A už zahajovací koncert 26. dubna přinese unikátní program oslavující právě tyto osobnosti.

„Zahajovací koncert nabídne nezapomenutelné interpretační představení klasických děl, včetně skvostů jako je Rusalka, Prodaná nevěsta a Symfonická báseň Vltava,“ připomněla Tereza Lípová odpovědná na benešovské radnici za propagaci a vztahy k veřejnosti.

Úvodní koncert benešovského festivalu začne v KD Karlov v 19 hodin. Vystoupí při něm Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Norbertem Baxou. Solisty tělesa jsou sopranistka Nikola Uramová a tenor Richard Samek.

Během programu zazní předehra Smetanovy opery Prodaná nevěsta, árie Mařenky i Jeníka a také duet Věrné milování. I další část koncertu bude o věrném milování, tentokrát v podání Radúze a Mahuleny od Josefa Suka. Publikum se může těšit i na Dvořákovu Rusalku a árii Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém. Zazní ale také Polonéza, árie Prince Vidino divná, přesladká a také Vím, že jsi kouzlo, které mine.

Po přestávce pak přijde vyvrcholení slavnostního koncertu, Smetanova symfonická báseň Vltava z cyklu Má vlast.