Teď ale mají v knihovně jiné starosti. Zahájení přerodu se blíží a přistoupit k němu by nebylo možné, pokud by v regálech zůstaly knihy. Veškerý inventář, nejen knížky totiž musí na čas ze současných prostor zmizet a uvolnit místo stavebníkům. Splnění takového úkolu se přitom neobejde bez pomoci zvenčí.

„Kvůli stěhování knihovny do náhradních prostor sháníme velké množství krabic od banánů,“ informovala Markéta Pazderová z benešovské radnice.

Právě papírové krabice, v nichž putuje do Česka tropické ovoce, jsou dostatečně pevné na to, aby unesly hmotnost vyskládaných publikací.

„Už předem děkujeme za pomoc. Přivítáme jakékoliv množství krabic. V případě potřeby poskytneme informace na telefonu 317 725 733,“ dodala.

Že knihovna potřebuje opravdu hodně krabic, doložila i ředitelka MKB Hana Zdvihalová. „Kapacita našeho fondu je 105 tisíc. Vzhledem k počtu obyvatel bychom jich mohli mít jen šedesát tisíc,“ připomněla.

Pokud MKB získá na dobu rekonstrukce vhodné prostory, bude knihy půjčovat dál. Pokud místo nebude, celý proces se omezí na e-výpůjčky e-knih a e-audio knih on-line.

„Po rekonstrukci bychom ještě chtěli pořídit na ulici výdejový box, který by sloužil podobně jako tomu je například v alzaboxu,“ sdělila.

Komunitní centrum v MKB bude přístupné novým samostatným vchodem. Ten současný z Malého náměstí je společný i pro pacienty, kteří jdou k lékařům do polikliniky. Že tohle „míchání“ čtenářů s pacienty není dobré, potvrdila pandemie covidu 19.

„Vchod povede od parčíku u průchodu z Malého náměstí do ulice Na Bezděkově,“ připomněla ředitelka MKB.

Stávající vchod ale zaslepen nebude. Dál ho budou využívat čtenáři se sníženou hybností, především vozíčkáři. Bude totiž bezbarierový.
Změna čeká i prostor za knihovnou v ulici Na Bezděkově. Tam, kde je nyní sjezd do suterénu objektu, vznikne záliv pro příležitostné venkovní akce.

Po dokončení přestavby se MKB stane místem s moderním zázemím pro studium, odpočinek, trávení volného času a kulturní akce. Kvůli tomu už Benešov požádal v rámci Integrovaného regionálního operačního programu o dotace.

„S financováním projektu se však počítá i v rámci městského rozpočtu. Zahájení přestavby je naplánováno na březen 2025,“ dodala Tereza Lípová, mluvčí radnice.