Během pracovního týdne tam žije lidí dokonce víc. Přitom se dlouhodobě mělo za to, že kvůli práci Benešov opouštějí každý pracovní den tisíce lidí a tím se počet obyvatel dočasně snižuje. Opak je ale pravdou.

„Údaje, které Ministerstvu vnitra poskytli mobilní operátoři máme k dispozici a díky tomu dokonce víme, jak se po dnech i hodinách pohybuje počet obyvatel ve městě,“ uvedl benešovský místostarosta Roman Tichovský. „Data to jsou hodně přesná a pro nás i dost překvapivá,“ přiznal.

Kvůli práci a studiím Benešov podle místostarosty každý všední den opouští pouze nějakých 1700 lidí. Do zaměstnání a školy jich naopak do Benešov denně dorazí dvakrát více, až kolem 3500 z bližšího či vzdálenějšího okolí.

„Nejvíc lidí nasaje Benešov každé úterý, kdy se město rozroste až na dvacet tisíc lidí,“ potvrdil místostarosta.

A to přináší víc problémů než výhod. Například s parkováním osobních aut. Situace v tomto směru je dlouhodobě neuspokojivá a radnice se proto chystá na radikální řez.

„Nejdřív musíme vyřešit parkování v rezidentních zónách, tedy například sídlištích. Až tam budou moci parkovat pouze místní a přihlášení, uvolní se pro ně místo. Ale současně musíme místo najít i pro auta těch, kteří do města přijíždějí,“ upozornil Roman Tichovský.

Právě proto město chystá vybudování parkovišť v areálu někdejších Táborských kasáren. Na nich má být dost místa pro vozy trvale hlášených i „pendlerů.“

Problémem pro město ale představují také lidé, kteří v něm nejsou trvale hlášení, ale trvale v něm žijí. Podle odhadu radnice jich je více než tisícovka, možná až 1500.

Radnice tak musí vyřešit problém, s nímž se už řadu let neúspěšně potýkají zejména obce v rekreačních oblastech kolem Sázavy a Vltavy. Majitelé chat a rekreačních objektů zestárli a v důchodovém věku tráví prakticky celý rok právě tam. I třeba kvůli lékaři a dalším službám však mají trvalé bydliště nadále v Praze.

Celoročně přitom čerpají služby, které obec poskytuje. Daně, které zaplatí státu však získá obec, kde de iure trvale žijí.

I tuto anomálii se Benešov chystá řešit. Pomoci by mu měla takzvaná „karta občana“. Ta by měla občanům přinést zvýhodnění na úkor „neobčanů“, tedy těch bez trvalého pobytu v Benešově.

„Někteří lidé sice žijí dlouhodobě v Benešově, ale jezdí do Prahy za prací a jsou tam proto také trvale hlášeni. Důvod je jasný, možnost parkování auta v tamních rezidentních zónách,“ popsal klasický a rozhodně ne ojedinělý případ místostarosta. A právě takové „neobyvatele“ chce radnice k přihlášení trvalého pobytu v Benešově motivovat.

„Až začne fungovat karta občana a rezidentní zóny i v Benešově, budou si muset rozmyslet, co je pro ně výhodnější,“ dodal Roman Tichovský.