Do Benešova kvůli němu přijedou v neděli 13. května desítky malých i větších slečen. Nebudou chybět ani čtyři družstva z Benešova a dvě z Vlašimi. Sport, možná i umění, protože se také vyučuje v rámci základních uměleckých škol, je to především pro dívky a mladé ženy.

Benešovské týmy, Wild Cats, Benešovská Koťata, Benešovská Koťata MINI a Benešovská Koťata ČIČI, dohromady přes padesát dívek, vede jako trenérka Martina Procházková. Právě ona se na velkou májovou slávu připravuje už řadu měsíců a právě na ní leží prakticky veškerá tíha přípravy mistrovství.

Nejprve musela zajistit souhlas radnice s výjimkou z podmínek obecně závazné vyhlášky vztahující se k hudebním produkcím v zastavěném území. Dechovka sice není žádný punk rock nebo metal, ale i na trubky městská norma pamatuje. Radní Benešova samozřejmě výjimku na uvedené datum a také dvě předem daná místa, povolili. Jedná se o ulici Novou Pražskou a parkoviště Pod Brankou.

Na benešovskou kvalifikaci národního šampionátu v klasické mažoretce, jak se oficiálně tahle soutěž nazývá, se samozřejmě velice pečlivě chystají také členky benešovských týmů. Ale že to vůbec nebudou mít lehké je předem jasné.

„Tentokrát se dvakrát navýší počet souborů, které se v Benešově představí,“ uvedla trenérka Martina Procházková s tím, že jí udělá radost, když budou děvčata spokojená. „Věřím ale é a věřím, že se děvčata dostanou na republiku,“ dodala trenérka. „Koťatům loni o jedno místo utekla republika, moc bych jim přála, aby se tam tentokrát dostala,“ dodala trenérka. Jenže to bude chtít každý z celkem 26 zúčastněných týmů.

Šampionát ale není jen výsledková listina. Jeho organizování také něco stojí. Samy benešovské mažoretky ani jejich rodiny by takovou akce finančně bez pomoci nezvládly. Jedná se totiž o zábavu ryze amatérskou, tedy nevýdělečnou. Do hry vedle sponzorů vstoupilo také město Benešov.

„Převzali jsme nad šampionátem záštitu,“ připomněl starosta Petr Hostek.

Navíc organizátorům akce zastupitelé odsouhlasili městskou radou doporučenou dotaci z grantového fondu ve výši 125 tisíc korun.

„Bez pomoci města bychom šampionát pořádat nemohli,“ potvrdila Martina Procházková.

Samotná akce začne průvodem mažoretek z Masarykova náměstí do Nové Pražské ulice. Tam se odehraje úvodní část soutěže, pochodová defilé. Do kroku mažoretkám zahraje dechovka. Vystoupení pod širým nebem skončí k poledni. Pak se mažoretky i diváci přesunou do velkého sálu Kulturního domu Karlov, kde bude kvalifikace pokračovat pódiovými skladbami.

Nejlepší týmy ze všech pěti věkových kategorií postoupí do zemského finále ve Strakonicích. Teprve odtud povede cesta na poděbradské Mistrovství České republiky.

Kategorie a počet soutěžících v Benešově:
Minimažoretky - 6 skupin
Děti mladší - 6 skupin
Děti starší - 9 skupin
Junior - 2 skupiny
Senior - 3 skupiny