„Den otevřených dveří máme pravidelně jednou za rok s cílem prezentace naší činnosti směrem k veřejnosti. Lidem ukazujeme také naši techniku, a protože jim právě nyní nemusíme pomáhat, mohou si v klidu prostřednictvím návštěvy stanice udělat hezký den,“ uvedl velitel stanice Benešov Jiří Černovský.

Na benešovské základně sice panoval klid a mír, ale jak její velitel potvrdil, hasiči zajišťují nejen zmiňovanou akci, ale také zcela běžný výkon služby. „Právě před chvílí jeli kolegové k jedné události. Den otevřených dveří ale běží dál bez problémů, protože tu máme dost lidí,“ potvrdil.

Hasiči hostům ukázali nejen techniku, ale k dispozici byli také pracovníci prevence, kteří návštěvníkům, z nichž většina byla dětí, nabídli i hasičská pexesa, omalovánky a připravili pro ty starší také zábavný kvíz.

Kromě už v podstatě běžné techniky, která pomáhá při likvidaci požárů nebo následků nehod a dalších mimořádných událostí, benešovští profesionálové představili také dvě čerstvé novinky. Jednou z nich je čtyřkolka v ceně kolem tři čtvrtě milionu korun sestavená ryze pro potřeby hasičů a jejich práce.

„Tento stroj je pro svoji obratnost se stálým pohonem všech kol využitelný především při lesních požárech. Čtyřkolky se osvědčily například při požáru v Národním parku Českosaské Švýcarsko. Má ložnou plochu, na níž lze instalovat modul na hašení s nádrží o objemu dvou set litrů a lze ke stroji připevnit například i nosítka pro transport zraněného,“ popsal Jiří Černovský.

Druhou benešovskou novinkou je automobilová cisterna Scania v hodnotě dvanáct milionů korun. Také tento pomocník hasičů přináší další inovaci pro boj s ohněm. Je totiž vybavený zařízením nazvaným Cold Cut System Cobra.

„Systém pracuje na základě přidávání abraziva do vodního paprsku, který pak dokáže prorazit a řezat všechny typy materiálů,“ uvedl velitel benešovské stanice HZS s tím, že systém Cobra při řezání pomocí vodního paprsku současně rozprašuje vodu a vytváří jemnou vodní mlhu se schopností zchlazovat prostor a hasit oheň.