„Brýle, které tu s sebou mám, simulují opilost, mikrospánek a vidění pod vlivem drog,“ vysvětlila Andrea Koubová, preventistka městské policie s tím, že vzhledem k věku dětí si brýle školáci vyzkoušeli jen při chůzi. „Když ale děláme jiné preventivní akce, mohou se dospělí s těmito pomůckami projet na koloběžce. „Jezdí na ní slalom mezi kužely nebo procházejí po namalované rovné čáře,“ přiblížila.

Zajímavé na takovém „testování“ je, že děti dokážou na změněné podmínky reagovat mnohem pružněji než dospělí. A tak to bylo i ve středu 21. září na dopravním hřišti. Žáci z Karlova neměli s pohybem i s nasazenými brýlemi sebemenší potíže.

Rodinné dopoledne s IZS na dětském dopravním hřišti v Benešově
Rodinné dopoledne v Benešově odstartoval nečekaný ostrý výjezd hasičů

Na dopravním hřišti se zúčastnili další části dopravní výuky, kterou tam procházejí žáci z celého okresu. Tentokrát byla akce zaměřena na dopravní praxi, kdy si na kolech a koloběžkách děti vyzkoušely, jaké to může být na skutečné silnici.

Na přechodech pak z vlastní iniciativy předváděly kulhající a shrbené chodce. Podle zkušenosti vedoucí akce, ale nepředváděly zraněné, jak se autor textu domníval, ale seniory. Děti totiž parodovaly dříve narozené při chvatu za nákupy do obchodních řetězců.

Z okresního kola Dopravní soutěže mladých cyklistů v Benešově.
PODÍVEJTE SE: Děti si po třech letech znovu zasoutěžily na dopravním hřišti

Na podzim, až se hřiště uzavře, a také v lednu a únoru budou v rámci výuky probírat žáci dopravní teorii. Závěrečné zkoušky, jako je to běžné v autoškolách, ale děti neskládají, i když si mohou udělat průkaz cyklisty.

Benešovské dopravní hřiště ožije školáky znovu příští týden, den před a po státním svátku. Na tamní silnice se mezi značky tentokrát vydají prvňáci ze ZŠ Jiráskova, kteří si v praxi ověří vědomosti nabyté při prvouce.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.