Po zjištění, že majitel koleje, Arcibiskupství pražské, hodlá prodejem nepotřebného majetku na ploše téměř 3400 metrů čtverečních získat 40 milionů korun, se vedení Benešova vypravilo do Prahy.

„Chtěli jsme mluvit přímo s kardinálem Dukou, ale odkázal nás na generálního vikáře. Jednání bylo těžké, ale podařilo se nám dohodnout alespoň splátkový kalendář. Na naše bohulibé řeči o tom, jak historicky cenný objekt to pro město je, arcibiskupská rada nebrala zřetel a o slevě z ceny se vůbec nezmínila,“ řekl benešovský starosta Jaroslav Hlavnička (VPB) na zasedání.

Projednání záměru i s diskusí trvalo bezmála tři čtvrtě hodiny. A přestože se názory politiků různily, při následném hlasování nebyl nikdo proti.

Jedním ze tří, kteří se hlasování zdrželi, byl Jakub Hostek (ANO). Význam piaristické koleje vnímá stejně jako ti, co byli pro, vadí mu ale, že město neví, jak rozsáhlý areál využije. „Dávat čtyřicet milionů a nevědět, co s ním, když se kvůli čekání na dotaci nic neděje s Hotelem Pošta a chátrá i budova Táborských kasáren, mi připadá nezodpovědné,“ uvedl.

Starosta Hlavnička vysvětlil, že záležitost je tak čerstvá, že město ještě nemělo čas se důsledněji zabývat využitím objektu. „Pokud teď nabídku odmítneme, poté, co vymyslíme jeho využití, nebude už objekt k mání,“ upozornil.

Zastupitelka Jana Čechová (STAN) vyjádřila obrovskou radost, že město usiluje právě o tuto budovu. „Pocítila jsem velkou úlevu, protože se Benešov vyhne riziku, že tam vznikne něco, co nebudeme chtít,“ poznamenala s tím, že ji uklidnilo, když místostarosta Roman Tichovský (ODS) uvedl, že je objekt pronajatý a ročně z něj plyne 1,2 milionu korun.

Zastupitel Jiří Švadlena (ANO) poukázal na to, že kolej není v dobrém stavu a rekonstrukce kanalizace, vodovodu a fasády bude nákladná.

Zastupitel Radim Poustka (VPB) připomněl, že kromě kostela a zrekonstruované radnice není na náměstí cennější objekt než kolej. Spočítal dokonce, že obestavěný kubík koleje má kupní cenu dva tisíce, zatímco běžný byt 40 tisíc a více. „Když někdo hodí nečekaně na trh nějaký unikát, uvažuje se jen o tom, jestli na to máme. Využití objektu je na dalších generacích. Ty o tom budou mít možnost rozhodovat. Když to nekoupíme, tuhle možnost jim vezmeme,“ varoval.

Další motivací byla skutečnost, že město už nechce další ubytovnu v centru. Tak totiž dopadly dva objekty, které Benešov také chtěl koupit - nocležna Českých drah v Jiráskově ulici a střední škola v Husově ulici.