VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benešov a Chlístov se podělí o náklady při stavbě čistírny odpadních vod

Benešovsko – Podle praxí ověřeného a fungujícího hesla 
o jednotě, v níž je síla, přistupují dvě sídla, Benešov a Racek, k problematice ekologie. Velké město a malá obec se hodlají spojit při placení nákladů na výstavbu čistírny odpadních vod. Ta by zpočátku měla likvidovat splašky vyprodukované zhruba třemi sty lidmi.

10.4.2015
SDÍLEJ:

Objevit stopy vypouštění jímky není v Chlístově složité.Foto: Zdeněk Kellner

„Chceme postavit čistírnu odpadních vod společně s Benešovem pro naše dvě části Chlístov a Racek a také pro benešovskou osadu Pomněnice," potvrdil starosta Chlístova Bohumil Rataj. Každá ze zmiňovaných částí obcí má zhruba sto obyvatel. Přesto ještě není rozhodnuto o výši příspěvku každé z obcí do společného díla. Projekt je totiž zcela na začátku, ve fázi úvah a na světě není ani jeho studie.

„Kdy se začne stavět, není proto ještě určeno," přiznal Bohumil Rataj s tím, že jeho velkým přáním, při vědomí všech byrokratických zádrhelů, které na přípravu stavby bezpochyby čekají, je zprovoznění zařízení do pěti let.

Sdružené prostředky na stavbu jsou logickou úvahou vedení obou radnic ve snaze ušetřit. Navíc Chlístov, se svým rozpočtem tři miliony korun, by se kvůli stavbě ČOV zadlužil na několik let a nemohl by pak financovat své další projekty. I tak nebude stavět jen ze svého, ale požádá o poskytnutí dotací.

„Lokality, kde by čistírna mohla vzniknout, jsou vlastně jen dvě u Konopišťského potoka nad Rackem, nebo pod ním," dodal Bohumil Rataj 
a připomněl, že ČOV obec potřebuje, protože někteří lidé své splašky vypouštějí do přírody.

Čistírna odpadních vod pro Chlístov, Racek a Pomněnice by po svém vzniku měla sloužit dlouhé roky, protože by zařízení bylo dimenzováno pro zhruba pět stovek lidí.

Autor: Zdeněk Kellner

10.4.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pětice dam z Kalabis Quintetu zahraje koncert ve vlašimském zámku.

Vlašimskou premiéru odehrají dámy z Kalabis Quintetu na zámku

Dlouho očekávaná a potřebná rekonstrukce porodního oddělení a lůžkového oddělení intermediální a pooperační v kolínské nemocnici patří pro letošní rok k našim investičním prioritám.

Kolínskou porodnici má vrátit do Evropy nákladná rekonstrukce

Ve středu v Deníku: prvňáci ze ZŠ Miličín, Olbramovice a Vrchotovy Janovice

Benešovsko - Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které ve školním roce 2017/2018 nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 17. ledna pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ Louňovice p. Blaníkem a ZŠ Čechtice.

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Děti premiéra Andreje Babiše zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jsou obviněni z toho, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

AKTUALIZOVÁNO

Vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování Středočeši nepodpořili

Střední Čechy – Ne, ne – a ještě jednou ne. Takový výsledek přineslo v úterý hlasování členů Výboru Regionální rady Regionu soudržnosti Střední Čechy o třech návrzích na usnesení, z nichž dvě byla sledována s mimořádnou pozorností médií. Týkala se totiž dotace pro multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo. Dotace dlouhodobě spojované s pochybnostmi, podezřením a dohadováním, zda se nynější premiér Andrej Babiš (ANO) a lidé kolem něj v minulosti nedostali k padesátimilionovému příspěvku (1 965 076,55 eura) na budování „farmy“ na Benešovsku podvodem. Věc stále zůstává v šetření pražských kriminalistů.

KRÁTCE: Vranovští nimrodi nabídnou v tombole plesu také daňka

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>