„Pokoje pacientů v Hospici Dobrého Pastýře mají své příběhy díky lidem, kteří sem přicházejí strávit poslední období svého života. Každý pacient zde zanechá jakýsi otisk svého smíření s vlastním životem i smrtí, stěny pokojů naslouchají posledním rozhovorům umírajících s jejich blízkými. Patnáctka a šestnáctka patří k osmi pacientským pokojům našeho hospice orientovaných k hlavní silnici. Větrání je zde kvůli prachu a hluku prakticky nemožné. Během léta se teplota uvnitř vyšplhá přes třicet stupňů. Pro ležící pacienty, nemluvě o těch, kteří mají těžké otevřené rány, jsou tyto podmínky velice náročné," vysvětlili organizátoři koncertu.

Řešením problému je klimatizace. Kompletní náklady na realizaci takové modernizace všech osmi pokojů jsou 481541 korun, což znamená 60192 korun na jeden pokoj. V současné chvíli je k dispozici již 110622 korun, náklady na pokoj číslo 5 a 6 jsou tedy téměř pokryté. Pokud se podaří pondělní koncert vyprodat, bude mít vedení hospice dostatek prostředků k instalaci klimatizací i na pokojích 15 a 16.

„Oslovili mě pořadatelé dobročinného koncertu a já jako majitel agentury zastupující Neřež, Marii Rottrovou a Jiřího Schmitzera jsem tyto umělce osobně poprosil o účast. Navíc v Neřež zpívám a hraji na kytaru, s Jirkou Schmitzerem jsme dlouholetí kamarádi a Maruška Rottrová je prostě zlatá. Oba dva tito skvělí umělci mi vždycky vyšli maximálně vstříc," vysvětlil výběr hostů kapelník skupiny Neřež Zdeněk Vřešťál, který vsadil na slušné lidi a vynikající umělce.

Podle něj je zvláštní, že chudí muzikanti pomáhají mnohdy více než kdejaký miliardář.

„Kdybych měl jejich „nuly", určitě bych se o svůj majetek rozdělil s potřebnými. Protože 1 miliarda je 1000 milionů, půlka by mi asi na dožití stačila, nemyslíte?," poznamenal se smíchem Zdeněk Vřešťál s tím, že Jiří Schmitzer i Neřež vystoupí samostatně a nakonec s Marií Rottrovou zahrají a zazpívají její nejkrásnější písničky.

A jaký má Neřež vztah k beneficím?

„Když vidíme, že je po akci připraven obří raut, tak si rádi ten řízek dáme, ale myslíme si o tom své. Po těch letech „u cirkusu" už bezpečně poznám, kdo to myslí seriozně a kdo se potřebuje nějakým způsobem zviditelnit. Vybíráme si sami a stejně jako u čehokoliv jiného platí i zde, že všeho s mírou. Ale rádi pomůžeme," uzavřel Zdeněk Vřešťál.

KAREL SOUČEK