O druhém červencovém svátku, tedy v pátek, se můžete vydat do malebného údolí Českého Meránu a města Sedlce-Prčice. Hodinu před polednem tu přímo před radnicí odstartuje 3. ročník populárního běhu do vrchu Sedleckoprčický trhák.
Vloni na trať dlouhou 5500 metrů s převýšením 312 metrů vyrazilo 51 běžců a jeden cyklista. Tím cyklistou, spíše cyklistkou, byla starostka města Sedlec-Prčice, které je ve spolupráci s AO TJ Chyšky, RC ČASPV Písecko a OSZ ČSTV Písek pořadatelem závodu. Závod je i letos zařazen do Saucony Českého poháru v běhu do vrchu 2007 a zároveň Krajským přeborem Jihočeského kraje v této disciplíně.
„Chtěli bychom pozvat všechny zájemce, kteří chtějí aktivně strávit svůj volný den. Každý si může vyzkoušet zvládnout trať po vlastní ose. Pěšky, na kole či si zaběhnout a poměřit svou fyzičku s ostatními běžci,“ říká jeden z pořadatelů a zakladatelů závodu Martin Fuka.
Trať vede nejdříve po silnici ze Sedlce do Sušetic, kde uhýbá doleva a kopíruje zelenou turistickou značku. Pod úpatím vrcholu Javorové skály odbočuje vpravo a na vrchaře čeká posledních zhruba 1,8 km s pověstným závěrečným stoupáním. „Kdo si netroufne běžet a vybere si variantu pěší nebo na kole, může na trať vyrazit mezi desátou a půl jedenáctou. Na trase se pak bude míjet s hlavními aktéry závodu, tedy běžci, a vytvoří přitom skvělou atmosféru. Příští rok si třeba zaběhne také,“ míní Fuka. Z vrcholu Javorové skály se účastníkům naskýtá nádherný pohled na městečko, které je každoročně hostitelem Pochodu Praha – Prčice. Jak dlouho závodníci běží? Mezi muži je nejrychlejší Petr Vymazal. Loni stlačil rekord na 21:56. Ženám pak kraluje Karla Mališová časem 30:07 minut.