„Startovalo se celkem v šesti vlnách a ve velké většině se běhu zúčastnili žáci a studenti vlašimských škol. Na výběr měli ze tří tratí. Nejkratší, něco přes kilometr, dvoukilometrovou a tříkilometrovou," uvedla hlavní organizátorka vlašimského Běhu naděje Jarmila Vaníčková z pořádající Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Vlašim s tím se jedná o unikátní projekt, který se svým rozsahem, aktivním přístupem pořadatelů a hlavně samotných účastníků řadí k nejmasovějším humanitárním a charitativním akcím v celé republice.

V první běžecké vlně, kterou odstartoval vlašimský starosta Luděk Jeništa, se vydali na trať nejmenší školáci, do zámeckého parku však postupně docházeli i větší děti a studenti.

„Zúčastnili se také třeba pacienti Rehabilitačního ústavu Kladruby, maminky s kočárky, senioři, kteří mohli trať projít, protože při této akci není důležitý čas, ale smysl akce a účast na ní," řekla pořadatelka a doplnila, že trať byla otevřena lidem všech věkových kategorií. Od seniorů po novorozence a bylo ji možno absolvovat jakýmkoliv způsobem. Během, joggingem, na invalidním vozíku, na kole, na kolečkových bruslích, s kočárkem, se psem, prostě bez omezení.

„Kolik se vybralo na výzkum rakoviny zatím počítáme. Je škoda, že nepřišlo víc lidí z veřejnosti. Bylo krásné počasí, byli jsme tu až do sedmnácti hodin, takže bylo možné se akce zúčastnit třeba v rámci odpolední procházky," podotkla Jarmila Vaníčková a připomněla, že humanitární akci doprovázela jako každý rok řada doplňkových pohybových aktivit.

KAREL CHLUMEC