Jedním z těch, kteří, neposkakovali a neprotahovali se před výstřelem startéra, byl i Aleš Dostál z osady Částrovice pod Blaníkem. Urostlý, prošedivělý, dlouhovlasý, vousatý muž, o sobě prohlašuje, že je druid.

„Já jsem na tomto běhu poprvé, pane," prohodil při krátkém rozhovoru před startem na nádvoří vlašimského zámku. „Ale jinak běhám denně. Já na Blaníku totiž bydlím, protože jsem druid," vysvětloval trochu nesouvisle dvaašedesátiletý muž, který vzdálenost mezi Částrovicemi a Vlašimi překonává každý den pěšky nebo na kole. „No, na kole jezdím, ale dneska musím běžet. Po téhle trati běhám každou chvíli," odpověděl vytrvalec – samorost.

Lednové počasí, které se se startujícími při běhu na Blaník nijak nemazlilo, běžeckého veterána na premiéře půlmaratonu evidentně nijak nezaskočilo. Padající kapky s příměsí sněhu snášel trpělivě a s nadhledem.

„Nám druidům to nevadí," odpověděl rozvážně běžec a prozradil na sebe hrdě, že se narodil přesně v den úmrtí Klementa Gottwalda.
Další svůj životní mezník, který nezapomněl přidat, byl 21. srpen 1968.

„Strašně jsem chtěl studovat veterinu, proto jsem přemluvil matku, abychom se v tento den vrátili ze zahraničí domů," vzpomněl s klidem druida Aleš Dostál, který na trať vyrazil i bez startovního čísla. Neprošel totiž registračními formalitami.

„Já to nemám rád," poznamenal druid a na otázku, jestli poběží jen na Blaník a pak zamíří domů, nebo doběhne i do vlašimského cíle, jen s úsměvem pokrčil rameny.

Ve startovním poli nešel přehlédnout ani druhý z originálních běžců. Tomáš Zahálka, sedmatřicátník z Pardubic, kterého odlišovala od ostatních startujících kostkovaná skotská sukně zvaná kilt. Tomáš je navíc propagátorem nejen kiltu, ale i běhání naboso. V sobotu však byl na startu obutý.

„Jak jsem běhal bos, tak jsem si trošku říznul ťapku, takže to risknu v botách, alespoň budu mít výmluvu, když budu poslední," usmíval se muž, který nosí kilt nejen při běhu, ale i v běžném životě.

Nakonec to pardubický sympaťák nevydržel, po pěti kilometrech se vyzul a běžel, jak je zvyklý, naboso.
„Myslel jsem, že v botách všechny předběhnu, když to nešlo, tak jsem se zul," vysvětlil propagátor kiltu a prozradil, že z důvodu chladu není naboso, tedy spíš naostro i pod sukní.
KAREL CHLUMEC