Ani počáteční zatažená obloha a občasný déšť neodradil v neděli asi čtyři stovky atletických nadšenců od úmyslu zúčastnit se 16. ročníku Konopišťské desítky.
Zatímco ti nejmenší běhali přímo v areálu přírodního divadla, děti školou povinné už měly kolečka o něco delší. Pro dospělé pak pořadatelé připravili trasu kolem Konopišťského rybníka. A ti úplně nejzdatnější se krátce před polednem vydali na běh dlouhý celých deset kilometrů.

„Tentokrát se tady sešlo odhadem sto padesát dětí a tak dvě stě dospělých," uvedl Jan Mayer, jeden z pořadatelů akce, jíž se účastní jak příležitostní, tak trénovaní běžci.

„Jde o přátelský závod. Nikoliv o nějakou komerci. Proto se na start může postavit, mladý, starý i rekreační sportovec, stejně jako aktivní běžec," poznamenal Mayer, který míní, že jedním z důvodů tak hojné účasti, je i symbolické startovné.

O tom, že Konopišťská desítka je mezi běžci oblíbená, svědčí mimo jiného fakt, že se na ni vrací někteří její účastníci z předcházejících ročníků a noví na ni neváhají přijet i z několik set kilometrů vzdálených míst.

„Co se týká úrovně startujících, tak je tady pár borců. Ale co nás hodně těší, je, že se na start staví už sotva dvouleté děti a na druhé straně třeba až osmdesátiletí kmeti. Je to závod opravdu pro každého a jsme rádi, že je mezi běžci tak oblíbený," pochvaloval si Jan Mayer a dodal, že podíl na úspěchu má i město, které umožňuje Konopišťskou desítku v okolí zámku pravidelně pořádat.

Na začátku závodu počasí sportovcům příliš nepřálo. Především těm nejmenším znepříjemňoval mírný déšť zdolávání stometrové tratě. Nakonec se ale umoudřilo a tak se už krátce před dvanáctou hodinou stavěli atleti na start hlavního závodu s jasně modrou oblohou a se zářícím sluncem nad hlavou.
Po náročném závodě se mohli sportovci nebo jejich doprovod ochladit přímo v čisté vodě konopišťského rybníka.