Měla to být rutinní záležitost, nakonec se z ní stalo nečekané drama. I tak se dá hovořit o hlasování zastupitelů Benešova, kteří rozhodovali o tom, zda město, jako investor rekonstrukce krytého plaveckého bazénu v Černoleské ulici, uvolní další peníze na takzvané vícepráce.

Samotná rekonstrukce měla stát původně 80 milionů korun. Jenže se už na začátku prací objevily nečekané problémy. „Zahájení akce se pozdrželo o jeden měsíc,“ potvrdil místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Sejmutí keramických obkladů bazénové vany přineslo další nepříjemnost. Vanu je potřeba sanovat. Tyto okolnosti prodražily práce o 10 milionů korun. Nyní, na posledním jednání zastupitelstva, se však už hovořilo o 15 milionech nutných na takzvané vícepráce.

Kde tak velký rozdíl vznikl, obhajoval před veřejností vedoucí odboru majetku a investic Josef Tulach.

Připomněl, že vyšší náklady vznikly i zvýšením DPH z 9 na 10 procent, horším stavem konstrukce bazénové vany nebo nutností instalace jiného hromosvodu. Jenže takové vysvětlení se nepozdávalo opoziční části zastupitelstva.

„Měli bychom zkontrolovat oprávněnost všech sedmapadesáti položek a také to, zda k nim byly správně přiřazené ceny,“ požadoval architekt a radní Jaroslav Hlavnička.

Pak přišlo na řadu hlasování. Nikdo ze zastupitelů nebyl vyloženě proti zvýšení nákladů rekonstrukce, ale vzhledem k tomu, že se šest z přítomných zdrželo hlasování, návrh neprošel. „Neschválení znamená, že v Benešově bazén nebude, protože ho nejsme schopni financovat,“ řekl poté starosta Benešova Petr Kouba.

Přes další program se pak jednání dostalo až k interpelacím a všeobecné rozpravě. Při ní se znovu začalo o navýšení ceny prací mluvit.

A zastupitelstvo došlo k dohodě. Schválilo oněch 15 milionů korun s tím, že ke slovu přijdou Hlavničkovy návrhy prostřednictvím nezávislého odborníka.