Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola Benešov se v posledních letech potýká s ubytováním svých studentů. Pro školské zařízení, které ročně nabírá devadesát středoškoláků do prvních ročníků a kolem padesáti studentů do vyšší odborné školy, je sedmdesát ubytovacích míst pro potřeby školy nevyhovující.
“Studenti vyšší odborné školy k nám dojíždějí prakticky z celé republiky a situace s ubytováním se stává napjatou. Každoročně žádáme o pomoc jiné domovy mládeže, někteří studenti našli azyl v soukromí. Pokud nabízíme na naší škole takové studium, je naší povinností zajistit i potřebné ubytování,“ uvedla ředitelka školy Ivana Dobešová.
Do posledního místa má ve svém ubytovacím zařízení obsazeno Integrovaná střední škola technická.
„Přednost mají naši studenti. Teprve poté přijdou na řadu studující z jiných škol. Letos máme rekordní počet dětí, a to se projevilo i na požadavcích o ubytování. Nemohli jsme proto plně vyhovět ani Střední odborné škole, s kterou sdílíme společnou budovu. Pobytová cena je osm set korun, o jejím zvýšení neuvažujeme, ani jsme o tom nejednali,“ řekl ředitel školy Jiří Kotouč.
Odborné učiliště Kunice vlastní dva internáty o celkové kapacitě 85 míst. „Proti minulým letům máme v současné době ubytováno méně učňů, než je stávající kapacita internátu. Mohli jsme proto vyhovět všem, kteří si požádali. Dětem přitom dojíždění dělá problémy. Nejen že to stojí více peněz, ale kvůli výluce na trati chodí i pozdě,“ uvedla ředitelka učiliště Lenka Hanzlová s tím, že cena za internát zůstává na loňské úrovni, 650 korun. „Máme zde poměrně dost dětí ze sociálně slabších rodin a navýšení ceny by byl velký zásah do jejich peněženek,“ dodala.
Také ve SOU stavebním a PŠ Benešov mají v letošním školním roce v domově mládeže ještě několik volných míst. „Kdo chtěl, toho jsme ubytovali. Kromě našich žáků využili bydlení studenti zdrávky, zemědělky a dvou soukromých benešovských škol,“ říká ředitel učiliště Jiří Kosík. I zde se žáci nemusí obávat zdražení bydlení. „Po loňském navýšení ceny za ubytování by k dalšímu růstu dojít nemělo,“ dodal.
Necelých dvě stě ubytovacích míst ve třech domovech mládeže má k dispozici Střední průmyslová škola, SOU a OU strojírenské. „Ubytování využívají studenti všech středních škol ve Vlašimi. Požadavky stačíme pokrývat. V současnosti je u nás 157 ubytovaných žáků. Ceny zůstaly na loňské úrovni. Ve dvou budovách s vyšším standardem zaplatí student 980 korun, v tom třetím, který je v nižší kategorii, pak šest set korun,“ uvedl ředitel školy Zdeněk Krejča.