Na okno takového vraku umístí strážníci nejprve výzvu majiteli k jeho odstranění z komunikace ve vlastnictví města. Pokud se do dvou měsíců nic nezmění, posílá úřad majiteli auta další výzvu, tentokrát na jeho adresu. Výzva je vyvěšena i na úřední desce.

„Současně majitele upozorníme, že pokud auto neodstraní, necháme ho odtáhnout a náklady s tím spojené po něm budeme vymáhat. Stejně tak ho upozorníme, že auto umístíme na hlídané záchytné parkoviště, které bude muset také zaplatit,“ uvedl velitel Městské policie Benešov Radek Stulík.

Ilustrační foto.
K odstraňování autovraků pomáhá i mobilní aplikace

Parkování odtažených aut je zajištěno v Táborských kasárnách, kde prostor střeží fotopasti. Ty jsou online napojené na pult centralizované ochrany městské policie. Strážníci jsou také schopni majiteli jeho auto vydat v kteroukoliv denní či noční dobu. Za den parkování majitel zaplatí sto korun. Při delší době parkování převýší dlužná částka cenu odstaveného vozu. Nakonec celý příběh může skončit i dražbou a prodejem. Z výnosu město pokryje náklady spojené s likvidací vraku.

„Díky tomu v současnosti až devadesát procent obeslaných majitelů svůj autovrak skutečně z městského pozemku odstraní,“ potvrdil Radek Stulík.

Z montáže rychlostních radarů v bystřické části Jírovice.
Silnici v Jírovicích a Jarkovicích pohlídají radary, ty zase bezpečnostní kamery

Vrak ve většině případů odveze odtahová služba, jiné to však je, pokud auto stojí například v podzemních garážích nebo v řadě zaparkovaných aut. Odtahová služba se tam kvůli nedostatku místa nevytočí.

„Kvůli tomu jsme loni z prostředků městské policie zakoupili čtyři hevery opatřené kolečky. Auto se jimi nadzvedne a vytáhne na místo, kde je prostor pro odtahovou službu,“ popsal velitel s tím, že úplně první nasazení nového zařízení si městská policie vyzkoušela ve čtvrtek 20. ledna.

„Zařízení ale můžeme využít třeba i na silnici, kde překáží nepojízdné auto. Během chvilky ho můžeme přemístit a obnovit tak bezproblémový provoz, aniž bychom museli čekat na odtahovku,“ dodal Radek Stulík.