Prázdniny nebo dovolenou trávíme různě. Někdo se zajede podívat k moři, další dá přednost koupání u rybníka a ničím nerušené relaxaci, mnoho lidí ale svůj volný čas věnuje cestování po vlasti a poznávání českých historických památek, zejména potom hradů a zámků. Přitom ani nemusí opustit hranice našeho okresu.
Právě Benešovsko se může pochlubit řadou známých a vyhledávaných objektů. Jedním z nich je bezesporu státní zámek Konopiště, který pro své návštěvníky přichystal příjemnou změnu. O prázdninách má otevřeno i v pondělí. Od 10 do 16 hodin nabízí milovníkům historie a botaniky prohlídku skleníků, Muzea sv. Jiří nebo výstavy s názvem „Ve službách arcivévodské rodiny“.
Barokní zámek Jemniště, který spadá do vlastnictví rodu Sternbergů, letos dělá radost zejména malým hostům. V rámci projektu Divadelní léto zde děti i dospělí každý pátek sledují jedno pohádkové představení. To poslední se na Jemništi odehraje 31. srpna.
Návštěvu gotického hradu Český Šternberk si zase můžete zpříjemnit plavbou po Sázavě nebo prohlídkou dravců s výkladem sokolníka, která je zájemcům na nádvoří areálu k dispozici během letní sezony.
Od 1. června je po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevřen i zámek ve Vrchotových Janovicích. Národní muzeum, které objekt spravuje už téměř 50 let, tu pro své hosty obnovilo 3 stálé expozice. „České zvonařství“, „Společnost v Čechách 19. století“ a „Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice“.
Sázavský klášter pro milovníky umění přichystal rovnou několik kulturních akcí. Slávka Matoušková, vedoucí oddělení správy památkového objektu, zve návštěvníky na jednu z nich: „Od dnešního dne do neděle 19. srpna probíhá pod názvem Labores Primi aneb Otevřený ateliér v severním křídle křížové chodby výstava malířských děl a fotografií nadějných studentů středních uměleckých škol. Otevírací doba je od 10 do 17 hodin denně kromě pondělí. Vstupné činí 1 korunu.“
Mezi méně známé pamětihodnosti Podblanicka patří například zámek Růžkovy Lhotice. Ten se nachází nedaleko Čechtic a prohlédnout si v něm můžete výstavu s názvem „Hudební tradice Podblanicka“, která mimo jiné připomíná život a dílo Bedřicha Smetany, častého obyvatele Lhotic. Kvůli nižší návštěvnosti průvodce pracuje pouze na částečný úvazek, takže si prohlídku raději předem objednejte přes Muzeum Podblanicka, které zámek provozuje a v budově má svoji pobočku.
Vzhledem k tomu, že Posázaví je turisticky vyhledávanou oblastí, mohou se turisté spolehnout na dostatek informačních center, která jim poskytnou bližší údaje o zdejších památkách.