Výsledek nedegraduje ani to, že Draňovice nepatří k největším sídlům. Žije v nich totiž jen 107 lidí. Obec nemá svou vlastní školu ani školku. Rodiče děti vozí do nedalekého Divišova. Že se jedná o ves mladou, průměrný věk činí 35,6 roku, dokládá i to, že dětí do 14 let tam žije téměř třetina – 29. Mužů je přitom 57, žen 50. Ve věku 15 až 64 let je Drahňovických 63, nad 65 let pak jen 15.

To, že Drahňovičtí nechtějí vkládat svůj osud do rukou druhých, dokládá třeba i to, že je v obci 35 registrovaných podniků včetně 30 živnostníků.

Pochopitelně tam nechybí ani aktivní sbor dobrovolných hasičů. Ti si sami na návsi vedle zbrojnice vybudovali hasičské muzeum. Jeho exponáty přitom vidí každý, aniž by vstoupil dovnitř - prosklenými stěnami.

Co tamní většinu dospělých přesvědčilo k tomu, aby výrazně podpořili někdejšího generála a druhého muže struktur Severoatlantické aliance?

Petr Pavel a Andrej Babiš
První živá debata Pavla a Babiše? Pustili se do sebe kvůli nepravdám i míru

„Asi je ten Pavel dobrej,“ rozkrývá důvody výsledku hlasování bývalý starosta obce František Košata. Při tom také přiznal, že i on svůj hlas generálovi dal. Přes vítězství v Drahňovicích i v rámci celé České republiky, ale František Košata není stoprocentně přesvědčený, že Pavel nakonec vyhraje i ve druhém kole. „Teď to bude záležet na tom, ke komu se lidé, kteří nevolili Babiše ani Pavla, přikloní,“ tvrdí.

Výsledek prvního kola prezidentských voleb 2023 v Drahňovicích ale až tak velkým překvapením není. Stačí se poohlédnout po předešlých volbách. Při těch v roce 2018 dali Drahňovičtí Jiřímu Drahošovi v prvním kole sice jen 23,63 procenta hlasů zatímco Miloši Zemanovi 25,45 procenta, ale ve druhém kole byla podpora výrazně opačná. Drahoš bral 60,71 a Zeman jen 39,28 procenta hlasů.

Ještě výrazněji antipatie k Zemanovi Drahňovičtí prokázeli pět let před tím, při prezidentských volbách v roce 2013. Tehdy Karla Schwarzenberga podpořili v prvním kole 54,54 a ve druhém dokonce 71,11 procenty hlasů. Zeman tehdy bral 22,72 respektive 28,88 procenta drahňovických hlasů.

Ale Drahňovice jsou zajímavou obcí nejen kvůli prezidentským volbám. Úzké spojení života obce s aktivitami občanů dokládá třeba už to, že obecní úřad je ve stejném objektu jako hospoda Na konci světa. V jejím sále probíhají téměř všechny obecní i společenské akce.

Kandidáti na prezidenta Andrej Babiš (vlevo) a Petr Pavel.
Debata Pavla a Babiše na Deníku vyvolala velký mediální ohlas. Došlo i na hymnu

Částečně třeba i ta, která z domovů vytáhne téměř všechny obyvatele. Drahňovice na výročí okupace Československa armádami pěti spřátelených států Varšavské smlouvy, k němuž došlo 21. srpna 1968, přijíždějí osvobodit od okupantů angloamerická vojska. Na happening ve skutečnosti přijíždějí vyznavači vojenské historie se svými vozy, především Jeepy.

Členové military klubů a majitelé vojenských vozidel při tom sobě i občanům připomínají dramatické a smutné události konce šedesátých let. Poněkud cimrmanovský nápad proto končí obsazením Drahňovic angloamerickými vojsky a přímým důsledkem toho pak je, že se okupanti z východu v Drahňovicím vyhýbají.

Může ale právě obliba akce naznačovat i prozápadní smýšlení při prezidentských volbách? „To bych tak úplně neřekl,“ váhá s odpovědí někdejší starosta. „Pochybuji,“ doplnil.

Přes to všechno si František Košata přeje, aby volby už čtvrtého prezidenta České republiky, které se konají v pátek 27. a v sobotu 28. ledna, dobře dopadly. „Tak, aby se prezidentem stal Petr Pavel,“ dodal.