“Výkop se táhl od Uhlířskojanovické výpadovky vzhůru Zlatou ulicí. Přímo naproti benediktinskému klášteru. V hlavě mi blikla červená kontrolka, bacha, tady vážně něco může být. A bylo,” řekla archeoložka z Muzea Podblanicka, Soňa Hendrychová s tím, že ve světle oranžové hlíně, která tvořila většinu ve stěnách výkopů, se objevil tmavý pás. A na hromadě hlíny se povalovalo velké množství keramických zlomků a dokonce kusy kachlů. Pokličky, dna hrnců, zlomky malovaných keramických talířů.

“Posbírala jsem vyházenou keramiku a celou situaci bylo potřeba zdokumentovat. Kresebně i fotograficky,” dodala Soňa Hendrychová. Z největší pravděpodobností se jednalo o větší, asi odpadní jámu, jejíž dno bylo vyplněno tmavou vrstvou keramických střepů. Archeologové keramiku odebrali ze všech vrstev. Nyní musí nálezy očistit a nakreslit. Nálezy budou uloženy ve sbírkách Muzea Podblanicka.

Podle archeoložky Soni Hendrychové je Benešovsko na archeologické nálezy chudé. “Kopcovitá krajina nebyla v pravěku pro zemědělce zrovna atraktivní, a tak s masivnějším osídlením Podblanicka musíme počítat teprve od středověku. V devadesáti devíti případech tak jedeme na archeologický dohled, který žádné archeologické nálezy nezachytí,” dodala. I tak se ale na archeology někdy štěstí usměje. Velký archeologický nález objevili minulý rok na podzim v Bělčicích u Ostředku, kde nalezli mostek od zaniklé tvrze.