Žáci základních a středních škol na titul navrhli rekordní počet, celkem 61 pedagogů z celé České republiky.
Benešovsko má v republikové soutěži jednu zástupkyni, učitelku Marii Šaffkovou z neveklovské základní školy.
„Je sympatická, s dětmi to umí, věnuje se jim,“ zhodnotil krátce učitelku Karel Šebek, senátor a neveklovský starosta, jenž s nadhledem připomněl, že Marie Šaffková se aktivně dožaduje rozšíření sportoviště. „Nominace na titul Zlatý Ámos je oprávněná a držím jí palce,“ dodal senátor.
„Mám z letošního ročníku obrovskou radost,“ uvedl ředitel ankety Slávek Hrzal.
„Není to jen proto, že padl rekord v počtu přihlášených, ale především se raduji z toho, že na našich školách přibývá oblíbených učitelek a učitelů,“ dodává Hrzal.
Pro srovnání. V loňském ročníku soutěžilo v regionálních kolech 40 pedagogů.
Nejvíce oblíbených kantorů učí v Moravskoslezském kraji, celkem 14. Na druhé straně se ani jeden oblíbený pedagog nenašel v kraji Karlovarském.
Porovnáme-li počet navržených učitelek a učitelů, mají jako v celém našem školství převahu ženy. Zatímco mužů žáci nominovali 20, žen je 41. Poměr základní školy ku středním je 48 : 12 ve prospěch škol základních.
V lednu a únoru se uskuteční regionální kola Zlatého Ámose. V nich musí žáci své návrhy před porotou obhajovat. Záleží tedy především na nich, jestli jejich kandidát postoupí do semifinále, jež bude začátkem března v Praze.
Ze semifinále pak postoupí šest pedagogů do finále, které odehraje v pátek 27. března v kongresovém centru Olšanka v Praze. Oficiální slavnostní korunovace šestnáctého Zlatého Ámose je jako obvykle součástí programu Kantorského bálu v sobotu 28. března.
Další informace o anketě Zlatý Ámos se seznamem všech nominovaných, termíny regionálních kol a jejich průběžné výsledky i on-line objednávku vstupenek na finále či Kantorský bál jsou na www.zlatyamos.cz.