Pokud však srovnáváme prvních šest měsíců letošního a loňského roku, policejní statistika vypadá pro letošek příznivěji. V době od 1. ledna 2018 do 12. června 2018 se odehrálo 7 dopravních nehod s účastí cyklistů na Benešovsku. V době od 1. ledna 2017 do 12. června 2017 jich ale bylo patnáct. Celkem za rok 2017 bylo 33 dopravních nehod s cyklisty, v roce 2016 ovšem pouze 17.

Alkohol za volant nepatří, to vědí všichni řidiči – nepatří ale ani za řídítka. Policisté na Benešovsku tyto případy řeší často, řekla Eva Stulíková, mluvčí benešovských policistů. „Například naposledy jsme hned několik cyklistů pod vlivem alkoholu odhalili v rámci letošního pochodu Praha – Prčice. Tyto případy ale řešíme i běžně v rámci standardního výkonu služby,“ řekla k posledním případům problematiky.

V poslední době patří alkohol mezi nejčastější důvody pro nehody cyklistů, vysvětlila. V roce 2017 to bylo jedenáct cyklistů, kteří měli dopravní nehodu a byli pod vlivem alkoholu, v roce 2016 to byly čtyři.

Alkohol ale není jediný důvod, proč cyklisté bourají, důvodů pro nehody je pochopitelně více. „Nejčastějšími příčinami dopravních nehod cyklistů jsou nepřiměřená rychlost a nevěnování se řízení,“ podotkla Stulíková.

Nešvarů, kterých se cyklisté dopouštějí, a na které se muži a ženy zákona zaměřují, je ale více. Policisté i strážníci kontrolují například i jízdu po chodníku, která jednoduše není možná, pokud přesáhnete určitou věkovou hranici. „Jízdu po chodníku zákon samozřejmě zakazuje osobám starším 10 let. Pokud takové jednání v rámci výkonu služby odhalíme, ukládáme za ně pokutu. Takových případů je ale minimum,“ řekla policejní mluvčí.

Velitel benešovských strážníků Radek Stulík uvedl, že několik takových případů jízdy po chodníku strážníci řešili. Problémy jsou ale jinde, kdy cyklisté „pozapomenou“ na pravidla silničního provozu i zákony. „Problémy jsou ale třeba s jízdou jednosměrkami. Nedávno jsme řešili podnapilého cyklistu na elektrokole, to jsme předávali Policii ČR,“ řekl.

S bezpečím na kole souvisí také používání helmy. „Povinnost mít při jízdě na kole ochrannou přilbu je zákonem stanovena do věku 18 let. Pokud ji někdo poruší, dopouští se samozřejmě přestupku. V případě dítěte do 15 let je to jeho zákonný zástupce, většinou rodič. Takové jednání policie oznamuje příslušnému správnímu orgánu do dalšího správního řízení,“ odpověděla Eva Stulíková na dotaz, zda se policisté zaměřují na kontrolu dodržování povinnosti nosit helmu.

Vedoucí Městské policie Benešov Radek Stulík v tomto ohledu ale benešovské cyklisty chválí, hlavně pak díky prevenci, kterou městská policie této problematice věnuje. „Musím konstatovat, že díky tomu, že vedeme intenzivní dopravní výchovu, tak u dětí dnes problém s helmami není,“ podotkl.