Malá Alexandra Palečková spolu se svými rodiči Kateřinou a Luďkem dorazili do redakce Benešovského deníku. Rodiče výherkyně přišli proto, aby se podělili o první společné zážitky se svým prckem a převzali si Alexandřinu výhru. Jako každý měsíc dostalo miminko měsíce poukaz do hodinářství a velkou osušku, tentokrát růžovou.

Jaké bylo těhotenství?
Maminka Kateřina: Těhotenství bylo bez komplikací.
Tatínek Luděk: Musíme zaklepat.

Pociťovala jste na sobě nějaké změny během těhotenství, co se týče chutí atd.?
Maminka Kateřina: Jelikož jsem žravá odjakživa, tak jsem doopravdy nic na sobě jiného nepociťovala.
Tatínek Luděk: Ani já jsem nevnímal, že by měla nějaké jiné chutě. Zkrátka jedla pořád stejně.

Bylo těhotenství plánované?
Tatínek Luděk: Těhotenství bylo plánované.
Maminka Kateřina: Již delší dobu jsme se o děťátko snažili. Nakonec jsme měli štěstí, že těhotenství přišlo dříve, než nám ostatní předpovídali.
Tatínek Luděk: Navíc narození miminka přišlo v naprosto správný čas. V perfektní životní situaci.

Rodila jste v termínu?
Maminka Kateřina: Rodila jsem, dá se říci, v termínu. Alexandra se ozvala jen o tři dny dříve.

Připravoval jste se nějak na porod nebo měla jste u sebe porodní asistentku?
Maminka Kateřina: Porodní asistentku jsem neměla a ani na žádné kurzy jsem nechodila. Až skoro do konce těhotenství jsem pracovala, takže na to nebyl čas. Jen jsem se byla podívat v porodnici, jak to tam vypadá. Abych věděla, do čeho jdu.

Při převozu do porodnice, byl tatínek nervózní?
Maminka Kateřina: Jelikož všechno proběhlo hrozně rychle, tak na to nebyl ani čas. Sama jsem byla jen trochu nervózní, v rámci situace.
Tatínek Luděk: Já nervózní trochu byl. Zkrátka jsem nevěděl, co se bude dít, když jsme do porodnice jeli. Jestli si tam Kateřinu nechají nebo ne, zda bude všechno v pořádku. Potom ale nervozita utichla.

A byl tatínek u porodu?
Tatínek Luděk: Byl jsem u porodu a chtěl jsem být.
Maminka Kateřina: Hlavně jsme tomu nechávali volný průběh. Nevěděla jsem sama, zda se nebudu stydět nebo v tu chvíli nebudu chtít být na sále sama. Takže se to ukázalo až těsně před porodem.

Za jak dlouho poté, co jste přijeli do porodnice, se Alexandra narodila?
Maminka Kateřina: Přijeli jsme do porodnice asi kolem čtvrté hodiny ráno, Alexandra se narodila v sedm hodin. Takže po třech hodinách po příjezdu do porodnice.

Věděli jste dopředu pohlaví?
Maminka Kateřina: Ano, věděli jsme pohlaví a chtěli jsme ho vědět.

Jak jste se tedy připravovali na narození holčičky?
Maminka Kateřina: My jsme se hlavně připravovali na to, že děťátko bude chlapeček.
Tatínek Luděk: Chtěli jsme původně kluka. Ale teď určitě nejsme nespokojení. Vyloženě jsme se dopředu nijak nepřipravovali.
Maminka Kateřina: Ale co se týče výbavičky, tak je jedině dobře, že je to holka, protože řadu věcí jsme podědili po neteřích.

Plánujete pořídit Alexandře sourozence?
Maminka Kateřina: Teď úplně ne, co se týče blízké budoucnosti. Ale již na porodním sále jsem řekla, že jdu klidně do dalšího miminka. Do budoucna určitě sourozence Alexandře pořídíme.

Kdo vybíral jméno?
Tatínek Luděk: My jsme oba blíženci, takže jsme oba nerozhodní.
Maminka Kateřina: Vůbec jsme nevěděli.
Tatínek Luděk: Ne ne, nějaký výběr jsme měli, asi tři jména. Nakonec jsme vybrali jméno Alexandra asi tři týdny před porodem.
Maminka Kateřina: Kdybychom měli syna, byl by to rozhodně Václav.
Tatínek Luděk: Během výběru jména jsme se rozhodně nehádali. Spíše jsme jména vylučovali.

Je to vaše první dítě. Za jak dlouho jste se s miminkem sladili?
Maminka Kateřina: Tím, že jsem byla vždycky ve velkém pracovní zápřahu, tak to byla pro mě velká změna být pořád doma s miminkem. Celý můj život se aktuálně otočil vzhůru nohama. Hlavně člověk neví, co má s tak malým miminkem dělat. Člověk nejdřív musí zjistit, jak miminko nejlépe uspokojit, aby bylo šťastné, co všechno od nás potřebuje. Asi čtrnáct dní trvalo než jsme si na sebe zvykli.
Tatínek Luděk: Nejvíc starostí má mamina, jelikož já jsem v práci od rána do večera. Ale zvládá to s přehledem.

Kojíte nebo krmíte z lahve?
Maminka Kateřina: Kojím klasicky a samozřejmě budu kojit, co nejdéle. Je to přeci jenom to nejpřirozenější, co můžeme dítěti dát.

Alexandře je už sedm týdnů. Kolik vážila na šestinedělní prohlídce?
Maminka Kateřina: Alexandra vážila 5,15 kilogramů. Je to zdravá holčička, všechno bylo na prohlídce v pořádku. Jediné co, tak chytila rýmu. Podle doktora takhle malá miminka, když chytí rýmu, tak se jí potom těžko zbavují. Ale určitě to není pro ni nijak nebezpečné.

Co už všechno Alexandra umí?
Maminka Kateřina: Hodně už toho umí. Po pěti týdnech se na nás začala smát, pozorovali jsme, že se na nás cíleně směje. Vydává určité zvuky, brouká na nás. Sleduje nás již očičkama, když se někam od ní hneme. Otáčí hlavičku. Prostě splňuje všechno, co by po šestinedělí dělat měla.
Tatínek Luděk: Začíná na nás hodně reagovat.

Jak se tatínek umí o prcka postarat?
Maminka Kateřina: Tatínek pomáhá hlavně psychicky. A nejvíc, když ráno vstává do práce. Nechá mě vždy chvilku ještě dospat a do té doby se Alexandře věnuje on.
Tatínek Luděk: Dělám, co je v mých silách, aby se mamina alespoň trochu vyspala. Když můžu, pomůžu. Třeba malou koupu, ale hlavně pomáhám po ránu.

Pomáhá s miminkem ještě někdo jiný z rodiny?
Maminka Kateřina: Určitě nám hodně pomáhají hodně babičky. Když si potřebuji odpočinout nebo máme hodně práce na farmě, tak si babičky malou vezme a starají se o ní. Tím nám hodně pomáhají.

Jaká byla oslava narození prvního potomka?
Tatínek Luděk: Bylo to dobré. Maminka mi pomohla s tím, že se rozhodla rodit v pátek, takže jsme měl dostatek prostoru na oslavu prvního potomka. Takže jsme připravili oslavu u nás, sešli jsme se s kamarády i s těmi, kteří jsou z daleka. A myslím si, že se akce určitě vyvedla. Zdraví malé Alexandry jsme zapíjeli náležitě do brzkých ranních hodin. Další den měl ještě k tomu svatbu bratr Kateřiny. Takže jsme pokračovali ještě tam.
Maminka Kateřina: Bohužel jsem bratrovu svatbu nestihla. Nejdřív jsem si myslela, že ji stihnu, ale možná je dobře, že to takhle dopadlo. Protože ty poslední dny před porodem byli pro mě náročné.

Co všechno dostala Alexandra k narození?
Maminka Kateřina: Dostala toho hodně, i mě obdarovávali. Především dostala Sašenka cennosti jako náušnice, řetízky. Potom nějaké oblečky, kousadla.
Tatínek Luděk: A já ji obdaroval tím zdravím.

Kolikáté vnouče je Alexandra ve vaší rodině?
Maminka Kateřina: Já již mám jednoho synovce.
Tatínek Luděk: A já mám dvě neteře. Takže u našich rodičů je to již čtvrté vnouče do rodiny.

Kdo všechno posílal Matyášovi do soutěže hlasy?
Maminka Kateřina: Hlasovali všichni příbuzní i vzdálení příbuzní. Většina z našich známých i příbuzných do toho byla hodně zapálených.
Tatínek Luděk: Oslovil jsem hodně kamarádů. Ti rozhodili sítě dál. Nakonec se o deníkovské soutěži dozvěděli i známí ve Velké Británii.

Máte nějaké plány do budoucna, k čemu byste třeba chtěli Alexandru vést?
Tatínek Luděk: Myslím si, že je potřeba děti vést k základním životním hodnotám. Určitě mi bude jedno, zda bude doktorka nebo redaktora v Deníku, ale chtěl bych, aby byla slušně vychovaná. Nemám moc rád hodně volnou výchovu, takže určitě bych rád Sašu vedl k lásce k přírodě a k pokoře. Potom si už řekne sama, co chce.
Maminka Kateřina: Já bych určitě chtěla chodit na plavání s miminkem.