Čechtice – Na sto padesát dětí i dospělých se postavilo 8. května na start 44. ročníku Memoriálu obětí fašismu, vytrvaleckých přespolních závodů organizovaných místním Sokolem.

Startující obsadili celkem dvacet věkových kategorií od dětí školkového věku až po seniory. Do Čechtic přitom zamířili téměř z celých Čech. Nechyběli totiž startující z Pardubic, Prahy, Benešova, Vlašimi, Týnce nad Sázavou nebo Příbrami.

Tradiční závod, který organizátoři už poosmnácté uspořádali i jako Memoriál Petra Studničky, byl poprvé zařazený také jako jeden ze třinácti vytrvaleckých podniků soutěže Běžec Podblanicka.

Čechtický kantor založil běh i na počest kolegy s obrovskou vůlí žít
Čechtice – Na začátku nyní už čtyřiačtyřicetileté tradice přespolních běhů v Čechticích byl nápad mladého místního pedagoga Jiřího Říhy, jak jinak, než oficiálně, uctít oběti tragédie, která se v centru Čechtic odehrála na konci druhé světové války.

Nápad byl tu a k jeho realizaci už jen krůček. Tenkrát Jiří Říha, nejen vymýšlel a organizoval, ale také sám sportoval, běhal.
Nyní je společně s manželkou Hanou dlouholetým atletickým rozhodčím.

„Chtěl jsem založením přespolního běhu připomenout, že na konci války ustupující německé jednotky zastavily na čechtickém náměstí a vtrhly na národní výbor," připomíná vitální, téměř sedmdesátiletý muž smutnou událost, o níž v Čechticích ví téměř každý, ale o kus dál už o této hromadné vraždě, zejména mladší generace, příliš neví. Ani vševěd internet však neposkytuje příliš informací. Je ale s podivem, že webové stránky městyse Čechtic tuto událost připomínají jen zběžně…

„Němci zatkli členy revolučního národního výboru a odvedli je do místnosti pod věží zvonice a po krátké úvaze je u zdi zvonice postříleli," uvedl Jiří Říha, kterého se událost dotýká silně i dnes. Řádění Němců přežili ze sedmi členů národního výboru dva muži.

„Jedním z nich byl i ředitel čechtické školy pan Tvrdík, předseda národního výboru. Ten přežil zásah do obličeje. Němci na místě popravy nechali stráž a ta později zpozorovala, že jeden ze zastřelených mužů ještě dýchá. Proto ho před odjezdem celé kolony střelili znovu," vypráví Jiří Říha a připomněl ještě konec příběhu z května 1945.

„Pan Tvrdík se probral k ránu a přes náměstí se doplazil do svého bytu a později byl odvezen do benešovské nemocnice na operaci. Pak ještě řadu let působil v Čechticích jako ředitel základní školy," dodal Jiří Říha.

Ten, stále aktivní člen Sokola, si kvůli práci neměl ani čas dojít pro sokolskou medaili za zásluhy. Přímo při závodech mu ji dodatečně předal starosta Čechtic, František Nebřenský.

Výsledkovou listinu najdete ZDE