VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akce cihla: Unikátní charitativní projekt startuje letos už podeváté

Dvaadvacet tisíc a ještě 284 prodaných cihel, výtěžek bezmála 3 miliony korun. To je stručná charakteristika loňského ročníku charitativní Akce cihla. Další startuje a Deník je u toho!

17.4.2008
SDÍLEJ:

Patronkou Akce cihla je herečka Jana Krausová.Foto: Deník/Jiří Macek

Unikátní projekt Akce cihla, podporující život lidí s mentálním postižením, vstoupil do 9. roku své existence. Cihly se letos budou prodávat na 49 prodejních stáncích ve 25 městech České republiky.
Prodej začne 22. dubna na Stavebním veletrhu v Brně. „V Praze bude prodej slavnostně zahájen 5. května a cihly se budou v hlavním městě prodávat na 6 nejfrekventovanějších místech Prahy (Na Příkopech, Havelský trh, náměstí Republiky, Anděl, I. P. Pavlova, Františkánská zahrada). Prodej cihel v Praze potrvá nepřetržitě 24 hodin denně až do 18. července, tedy 74 dnů,“ uvedl Tomáš Masopust, hlavní manažer projektu Akce cihla.
V ostatních místech republiky potrvá prodej různě dlouhou dobu.
Ve středních Čechách se stánky objeví také v Kolíně a v Kutné Hoře. Uvažuje se i o jednorázovém prodeji v dalších středočeských okresních městech, včetně Mělníka a Mladé Boleslavi.
Výtěžek Akce cihla v regionech vždy podpoří místní regionální projekt zaměřený na lidi s mentálním postižením.
Získané prostředky z pražské sbírky Akce cihla budou směřovat na rozšíření pracovního centra, které umožní zvýšení výrobní kapacity, a to konkrétně na rekonstrukci chráněné dílny na výrobu nakládaných hermelínů a utopenců v obci Slapy, které jsou v prodejní síti nabízeny pod názvem Dobroty s příběhem.
Akci cihla podporují známé osobnosti – dlouholetými patrony jsou houslový virtuos Jaroslav Svěcený a herečka Simona Stašová.
Patronkou letošního ročníku Akce cihla se stala i herečka Jana Krausová. Do podpory se zapojila letos i televize Nova se svým seriálem Ulice. Mediálním partnerem je také Deník.
„Prodejní stánky s cihlami považuji za velice originální a přitom nevtíravé upoutání kolemjdoucích, kteří si jich musí všimnout. Je to milé upozornění, jak může veřejnost pomoci lidem s mentálním postižením,“ uvedla Jana Krausová.
Za Akcí cihla, stejně jako za chráněným bydlením ve Slapech, stojí občanské sdružení Portus Praha.

Budou v Ulici jíst hermelíny?

Slapy/ Ve Slapech se objevili herci z „nováckého“ seriálu Ulice! Co se stalo? Bude se snad seriál přesouvat do vesnice nedaleko od Prahy? Tak to v žádném případě. To jen herci Adrian Jastraban a Tomáš Valík přijeli podpořit charitativní Akci cihla. A při setkání s vedením sdružení Portus, které organizuje Akci cihla a provozuje ve Slapech dva objekty s chráněným bydlením pro lidi s mentálním postižením, vznikly zajímavé myšlenky.
Herci přijeli původně jen na pár minut, ale nakonec vydrželi dvě hodiny. „Pocházím z Opavy, oba rodiče pracovali v tamější psychiatrické léčebně. Takže moc dobře vím, co se tady děje, jakou práci vykonáváte a jak je náročné,“ vysekl poklonu pracovnímu kolektivu Valík. Ten se příliš nezabýval diskusemi s vedoucími pracovníky, ale dlouhé minuty debatoval s klienty. „Jen jsem vstoupil na tenhle pozemek a dýchla na mne příjemná atmosféra., Tady je prostě cítit nějaká pozitivní síla, která všude vyzařuje. Tihle lidé cítí všechno stejně jako my. Akorát to neumějí svému okolí předat,“ podotkl herec.
Anna Lukešová, brand manažerka seriálu Ulice, pak nabídla, že klienti mohou přijet na exkurzi do exteriéru seriálu Ulice. „A tak si říkám, že tam máme catering a ti utopenci a hermelíny by byl skvělý doplněk,“ zamyslela se Lukešová. A když někdo na setkání vyřkl nápad, že by Jaroslava Obermaierová v roli Niklové mohla klidně nabízet i nakládané hermelíny, manažerka Lukešová se jen pousmála, ale myšlenku nezavrhla. „Uvidíme,“ řekla jen stručně.

Kdyby mne to tady nebavilo, tak to nedělám!

Úsměv na tváři nevidíte. Je zaujatá prací. Přitom ale odpovídá na otázky, jako kdyby to dělala léta. Sedí, ustrojená v bílém plášti, na hlavě bílou pokrývku. Pečlivě opakuje jeden úkon za druhým.
Jsme ve výrobně chuťovky, po které prahne každý chlap. A stále častěji i ženy. Tady voní hermelíny. A ten výrobek se jmenuje Nakládaný hermelín.
Hermelíny vyrábí už třetím rokem. A je spokojená. Patří mezi desítku těch, kteří v chráněné dílně pracují. Každý všední den čtyři hodiny. Jeden týden dopoledne, druhý odpoledne. O hermelíny je totiž stále větší zájem. K tomu se tu vyrábějí i stejně chutní utopenci.
„Líbí se mi tady. Kdyby se mi to nelíbilo, tak to nedělám,“ říká přímo na položenou otázku, zda jí práce baví.
Ta sympatická dáma se jmenuje Olinka Kubelová. Je jí 56 let. Na první pohled stejná jako většina lidí na ulici. A přece je jiná. Má mentální postižení. A ve Slapech nachází smysl života. V tamní dílně pracuje, a v areálu s chráněným bydlením, který se jmenuje Fara, žije.
Takových, jakých je Olinka, tu žije dvanáct. Jsou to ti, kteří jsou schopni mnohé životní činnosti zvládnout tak, že vlastně nepotřebují pomoc. Potřebují ale dohled a správnou „injekci“, která jim připomene, co je třeba dělat. A často to jsou věci zcela banální – snídaně, hygiena, úklid, ale třeba i už zmíněná práce.
Zatímco Olinka pracuje v dílně na výrobu nakládaných hermelínů a utopenců, jiní pomáhají obecnímu úřadu při úklidu, jiní uklízejí v pizzerii, obsluhují v cukrárně.
Smyslem existence chráněného bydlení ve Slapech není selektovat lidi, kteří vnímají život po svém. Naopak, začlenit je mezi běžnou populaci. To, že mnozí při setkání s nimi odvracejí tvář, není problém jejich. Je to problém nás. Nás, relativně zdravých lidí.
„Oni“ jsou totiž bezprostřední, upřímní, bezelstní. Mají své radosti, starosti, splíny. Smějí se a pláčí. Mají dobrou náladu, ale někdy s nimi není vůbec řeč. Jsou takoví, jací jsou. Jsou mezi námi a svět s nimi musí počítat. Jako počítá s námi.
A taková je i Olinka. Je milá, naštvaná, nadšená i urážlivá, pracovitá a někdy třeba možná i líná. Je jen, na rozdíl od nás, malinko jiná. Prostě Olinka.
„Jo, a nevíte, jak dneska dopadne Ulice? Jen jestli to nevíte, já se na to strašně ráda dívám. Nesmím vynechat,“ říká Olinka a ani nehne brvou. Rozřezává jeden hermelín za druhým, že bys nepoznal, že to nedělá stroj.
Ten plísňový sýr, okořeněný a zalitý olejem, se jmenuje Hermelín s příběhem…

Tak tam žijí…

Slapy/ Občanské sdružení Portus Praha provozuje od roku 2001 chráněné bydlení v centru obce, kde byl z výtěžku projektu Akce cihla zrekonstruován objekt bývalé fary. Žije tu 12 občanů s mentálním postižením, kteří jsou vedeni k maximálně možné samostatnosti.
Den se tady podobá běžnému stylu života - vaří se, pere, nakupuje, uklízí, chodí nebo i dojíždí do zaměstnání a raduje se z volného času. Obyvatelé jsou začleněni do běžné společnosti. Asistenti jim pomáhají jen v situacích, které bez cizí pomoci nemohou zvládnout.
„Jako mentálně postižený je označován člověk, který má IQ nenávratně snížené na jistou hodnotu. Máme ověřené, že i mentálně postižený člověk je schopný učit se a rozvíjet, a to především v rámci své sociální role ve společnosti, pokud jsou mu k tomu vytvořeny vhodné podmínky, “ uvedl Jiří Sobek, předseda výboru občanského sdružení Portus.
Začátkem roku byla ve Slapech otevřena nová budova chráněného bydlení Na Vyhlídce, kde žije 8 lidí s lehčím mentálním postižením. Rozsah odborné asistence je daleko menší než na Faře.
V areálu fary je zřízena chráněná dílna na výrobu nakládaných hermelínů a utopenců, v níž klienti pracují.
„Denně tu 10 lidí s mentálním postižením pod dohledem asistentů vyrobí 250 hermelínů a 150 utopenců. Ty pak míří do 25 restaurací v Praze,“ uvedla Šárka Michalíková, vedoucí pracovního centra.

Autor: Jiří Macek

17.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč

Odborní účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Městečko u Benešova, První kontakt e-mailem nebo telefonicky 8-16 hodin.. Pracoviště: Bushman company a.s. - městečko, Benešovská, č.p. 75, 257 22 Čerčany. Informace: Petra Zevlová, +420 737 537 529.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 25 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník, pomocník na stavbě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště - stavby v rámci Středočeského kraje, svoz zajištěn, pracovní doba po dohodě, ŘP B výhodou, odměny možné až 150 %. Nejdříve zavolat a domluvit si schůzku se zaměstnavatelem.. Pracoviště: Radek pozner, radošovice, 257 51 Bystřice u Benešova. Informace: Radek Pozner, +420 728 924 981.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 200 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník údržbář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Sázava, Základní zednické práce, údržba domu a zahrady,. Pracoviště: Roman koderle sázava, Benešovská, č.p. 44, 285 06 Sázava. Informace: Roman Koderle, +420 603 446 420.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 22 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač/ka v obchodě s tabákem, časopisy a dopl.zboží. Požadované vzdělání: nižší střední. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VALMONT CR, spol. s r. o. je provozovatelem sítě exkluzivních prodejen novin, časopisů, tabákového zboží, kuřáckých potřeb a doplňků, cukrovinek a jiného doplňkového sortimentu. Kromě klasických prodejen a kiosků se specializuje na obchody typu „shop in shop“ v řetězcích supermarketů a nákupních centrech. Mimo běžného, výše uvedeného sortimentu se úzce specializuje na prodej prémiových doutníků z Kuby, Nicaragui, Dominikánské republiky, Kostariky aj., V dnešní době společnost VALMONT CR, spol. s r.o. vlastní či provozuje síť více než 100 prodejen na celém území České republiky., , Očekáváme:, - komunikativní a energickou osobnost, příjemné vystupování, - schopnost jednat se zákazníky a ochotu učit se novým věcem, - prodejní zkušenosti a znalost sortimentu výhodou, - znalost práce na PC, - trestní bezúhonnost, - časovou flexibilitu, , Nabízíme:, - zázemí silné a prosperující společnosti, - propracovaný motivační systém odměňování, - možnost osobního růstu, - kvalitní zaškolení, , Náplň práce:, - maloobchodní prodej našeho sortimentu, - práce na pokladně s hotovostí, - koordinace aktivit týkajících se chodu a image prodejny, - poradenství zákazníkům, , V případě, že Vás nebudeme kontaktovat během 3 týdnů, vybrali jsme si jiného kandidáta, který lépe odpovídá našim požadavkům.. Pracoviště: Valmont cr, spol. s r.o. oc hvězda benešov, Vnoučkova, č.p. 1699, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jan Janíček, +420 724 195 696.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavba roku? Ta má ještě týden času

Ilustrační foto

Druhá hokejová liga má nový model

Nostalgici si přijdou na své, parní vlak je proveze tratí Posázavského pac

Posázaví – Jak prožít volnou sobotu 23. června, mají už dopředu rozhodnuto příznivci staré železniční techniky. České dráhy na ten den naplánovaly letošní první jízdu takzvaného nostalgického vlaku. Pojede z Prahy-Braníka do Posázaví.

KRÁTCE: šachové klání na Konopišti, koncerty či dětské besídky

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu. 

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Turistický den zakončili žáci zmrzlinou

Benešov – Turistický den ve středu přichystali pro své žáky pedagogové Základní školy a Praktické školy Benešov.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT