VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akce cihla: Unikátní charitativní projekt startuje letos už podeváté

Dvaadvacet tisíc a ještě 284 prodaných cihel, výtěžek bezmála 3 miliony korun. To je stručná charakteristika loňského ročníku charitativní Akce cihla. Další startuje a Deník je u toho!

17.4.2008
SDÍLEJ:

Patronkou Akce cihla je herečka Jana Krausová.Foto: Deník/Jiří Macek

Unikátní projekt Akce cihla, podporující život lidí s mentálním postižením, vstoupil do 9. roku své existence. Cihly se letos budou prodávat na 49 prodejních stáncích ve 25 městech České republiky.
Prodej začne 22. dubna na Stavebním veletrhu v Brně. „V Praze bude prodej slavnostně zahájen 5. května a cihly se budou v hlavním městě prodávat na 6 nejfrekventovanějších místech Prahy (Na Příkopech, Havelský trh, náměstí Republiky, Anděl, I. P. Pavlova, Františkánská zahrada). Prodej cihel v Praze potrvá nepřetržitě 24 hodin denně až do 18. července, tedy 74 dnů,“ uvedl Tomáš Masopust, hlavní manažer projektu Akce cihla.
V ostatních místech republiky potrvá prodej různě dlouhou dobu.
Ve středních Čechách se stánky objeví také v Kolíně a v Kutné Hoře. Uvažuje se i o jednorázovém prodeji v dalších středočeských okresních městech, včetně Mělníka a Mladé Boleslavi.
Výtěžek Akce cihla v regionech vždy podpoří místní regionální projekt zaměřený na lidi s mentálním postižením.
Získané prostředky z pražské sbírky Akce cihla budou směřovat na rozšíření pracovního centra, které umožní zvýšení výrobní kapacity, a to konkrétně na rekonstrukci chráněné dílny na výrobu nakládaných hermelínů a utopenců v obci Slapy, které jsou v prodejní síti nabízeny pod názvem Dobroty s příběhem.
Akci cihla podporují známé osobnosti – dlouholetými patrony jsou houslový virtuos Jaroslav Svěcený a herečka Simona Stašová.
Patronkou letošního ročníku Akce cihla se stala i herečka Jana Krausová. Do podpory se zapojila letos i televize Nova se svým seriálem Ulice. Mediálním partnerem je také Deník.
„Prodejní stánky s cihlami považuji za velice originální a přitom nevtíravé upoutání kolemjdoucích, kteří si jich musí všimnout. Je to milé upozornění, jak může veřejnost pomoci lidem s mentálním postižením,“ uvedla Jana Krausová.
Za Akcí cihla, stejně jako za chráněným bydlením ve Slapech, stojí občanské sdružení Portus Praha.

Budou v Ulici jíst hermelíny?

Slapy/ Ve Slapech se objevili herci z „nováckého“ seriálu Ulice! Co se stalo? Bude se snad seriál přesouvat do vesnice nedaleko od Prahy? Tak to v žádném případě. To jen herci Adrian Jastraban a Tomáš Valík přijeli podpořit charitativní Akci cihla. A při setkání s vedením sdružení Portus, které organizuje Akci cihla a provozuje ve Slapech dva objekty s chráněným bydlením pro lidi s mentálním postižením, vznikly zajímavé myšlenky.
Herci přijeli původně jen na pár minut, ale nakonec vydrželi dvě hodiny. „Pocházím z Opavy, oba rodiče pracovali v tamější psychiatrické léčebně. Takže moc dobře vím, co se tady děje, jakou práci vykonáváte a jak je náročné,“ vysekl poklonu pracovnímu kolektivu Valík. Ten se příliš nezabýval diskusemi s vedoucími pracovníky, ale dlouhé minuty debatoval s klienty. „Jen jsem vstoupil na tenhle pozemek a dýchla na mne příjemná atmosféra., Tady je prostě cítit nějaká pozitivní síla, která všude vyzařuje. Tihle lidé cítí všechno stejně jako my. Akorát to neumějí svému okolí předat,“ podotkl herec.
Anna Lukešová, brand manažerka seriálu Ulice, pak nabídla, že klienti mohou přijet na exkurzi do exteriéru seriálu Ulice. „A tak si říkám, že tam máme catering a ti utopenci a hermelíny by byl skvělý doplněk,“ zamyslela se Lukešová. A když někdo na setkání vyřkl nápad, že by Jaroslava Obermaierová v roli Niklové mohla klidně nabízet i nakládané hermelíny, manažerka Lukešová se jen pousmála, ale myšlenku nezavrhla. „Uvidíme,“ řekla jen stručně.

Kdyby mne to tady nebavilo, tak to nedělám!

Úsměv na tváři nevidíte. Je zaujatá prací. Přitom ale odpovídá na otázky, jako kdyby to dělala léta. Sedí, ustrojená v bílém plášti, na hlavě bílou pokrývku. Pečlivě opakuje jeden úkon za druhým.
Jsme ve výrobně chuťovky, po které prahne každý chlap. A stále častěji i ženy. Tady voní hermelíny. A ten výrobek se jmenuje Nakládaný hermelín.
Hermelíny vyrábí už třetím rokem. A je spokojená. Patří mezi desítku těch, kteří v chráněné dílně pracují. Každý všední den čtyři hodiny. Jeden týden dopoledne, druhý odpoledne. O hermelíny je totiž stále větší zájem. K tomu se tu vyrábějí i stejně chutní utopenci.
„Líbí se mi tady. Kdyby se mi to nelíbilo, tak to nedělám,“ říká přímo na položenou otázku, zda jí práce baví.
Ta sympatická dáma se jmenuje Olinka Kubelová. Je jí 56 let. Na první pohled stejná jako většina lidí na ulici. A přece je jiná. Má mentální postižení. A ve Slapech nachází smysl života. V tamní dílně pracuje, a v areálu s chráněným bydlením, který se jmenuje Fara, žije.
Takových, jakých je Olinka, tu žije dvanáct. Jsou to ti, kteří jsou schopni mnohé životní činnosti zvládnout tak, že vlastně nepotřebují pomoc. Potřebují ale dohled a správnou „injekci“, která jim připomene, co je třeba dělat. A často to jsou věci zcela banální – snídaně, hygiena, úklid, ale třeba i už zmíněná práce.
Zatímco Olinka pracuje v dílně na výrobu nakládaných hermelínů a utopenců, jiní pomáhají obecnímu úřadu při úklidu, jiní uklízejí v pizzerii, obsluhují v cukrárně.
Smyslem existence chráněného bydlení ve Slapech není selektovat lidi, kteří vnímají život po svém. Naopak, začlenit je mezi běžnou populaci. To, že mnozí při setkání s nimi odvracejí tvář, není problém jejich. Je to problém nás. Nás, relativně zdravých lidí.
„Oni“ jsou totiž bezprostřední, upřímní, bezelstní. Mají své radosti, starosti, splíny. Smějí se a pláčí. Mají dobrou náladu, ale někdy s nimi není vůbec řeč. Jsou takoví, jací jsou. Jsou mezi námi a svět s nimi musí počítat. Jako počítá s námi.
A taková je i Olinka. Je milá, naštvaná, nadšená i urážlivá, pracovitá a někdy třeba možná i líná. Je jen, na rozdíl od nás, malinko jiná. Prostě Olinka.
„Jo, a nevíte, jak dneska dopadne Ulice? Jen jestli to nevíte, já se na to strašně ráda dívám. Nesmím vynechat,“ říká Olinka a ani nehne brvou. Rozřezává jeden hermelín za druhým, že bys nepoznal, že to nedělá stroj.
Ten plísňový sýr, okořeněný a zalitý olejem, se jmenuje Hermelín s příběhem…

Tak tam žijí…

Slapy/ Občanské sdružení Portus Praha provozuje od roku 2001 chráněné bydlení v centru obce, kde byl z výtěžku projektu Akce cihla zrekonstruován objekt bývalé fary. Žije tu 12 občanů s mentálním postižením, kteří jsou vedeni k maximálně možné samostatnosti.
Den se tady podobá běžnému stylu života - vaří se, pere, nakupuje, uklízí, chodí nebo i dojíždí do zaměstnání a raduje se z volného času. Obyvatelé jsou začleněni do běžné společnosti. Asistenti jim pomáhají jen v situacích, které bez cizí pomoci nemohou zvládnout.
„Jako mentálně postižený je označován člověk, který má IQ nenávratně snížené na jistou hodnotu. Máme ověřené, že i mentálně postižený člověk je schopný učit se a rozvíjet, a to především v rámci své sociální role ve společnosti, pokud jsou mu k tomu vytvořeny vhodné podmínky, “ uvedl Jiří Sobek, předseda výboru občanského sdružení Portus.
Začátkem roku byla ve Slapech otevřena nová budova chráněného bydlení Na Vyhlídce, kde žije 8 lidí s lehčím mentálním postižením. Rozsah odborné asistence je daleko menší než na Faře.
V areálu fary je zřízena chráněná dílna na výrobu nakládaných hermelínů a utopenců, v níž klienti pracují.
„Denně tu 10 lidí s mentálním postižením pod dohledem asistentů vyrobí 250 hermelínů a 150 utopenců. Ty pak míří do 25 restaurací v Praze,“ uvedla Šárka Michalíková, vedoucí pracovního centra.

Autor: Jiří Macek

17.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 26 020 Kč Psychologové Psycholog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Vlašim , Kvalifikační předpoklady -stanovuje zákon č. 563/2004 Sb. o pedagogickýxh pracovnících ve znění pozdějších předpisů, nutné ukončené magisterské vzdělání, zájem o práci s dětmi, schopnost týmové i samostatné práce, znalost PC, MS Office., V případě zájmu prosím zašlete svůj CV na uvedenou emailovou adresu., Plat dle tarifních tabulek.. Pracoviště: Pedagogicko-psychologická poradna středočeského kraje - vlašim, Luční, č.p. 1699, 258 01 Vlašim. Informace: Erika Bartová, +420 317 722 904. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech uklízeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, Úklid výrobních prostor, kanceláří, šaten, soc. zařízení. Pracovní poměr se uzavře na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou. Jedná se o 1směnný provoz: ranní 6, 00 hod. - 14,00 hod, po zkušební době stravenky. První kontakt telefonicky 7-15 hodin.. Pracoviště: Sea clean m.b., s.r.o.- pracoviště benešov, Jana Nohy, č.p. 2048, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: René Jurásek, +420 737 248 686. Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště: Dolní Kralovice 150, Jedná se o nenáročnou práci převážně vsedě, je potřeba mít manuální zručnost a dobrý zrak, spolehlivost, pečlivost a zodpovědný přístup k práci. Nabízíme zabezpečené ubytování, dopravu a služby koordinátora.. Pracoviště: Agency worker company s.r.o. - dolní kralovice, 257 68 Dolní Kralovice. Informace: Marek Matej, +420 732 483 997. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 19 850 Kč Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/ ka. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání pedagogického směru, praxe vítána včetně nočních služeb.. Pracoviště: Vyšší odborná škola a střední zemědělská škola, Mendelova, č.p. 131, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jaroslava Říhová, +420 317 723 571.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie

Deník hledá webeditora/ku na externí spolupráci

Ilustrační foto

Kraj proplácí jízdné. Jak si říci o peníze?

Lákadlem víkendu jsou hlavně památky

Střední Čechy – Nechat si ujít byste neměli program na některém z hradů či zámků, radí před víkendem Lucie Vurbsová ze Středočeské centrály cestovního ruchu.

Před žáky obchodní akademie se otevřela Cesta do pekel

Vlašim – S příběhy převážně mladých lidí, do jejichž života vstoupila nákaza HIV, se seznámili žáci vlašimské obchodní akademie v tělocvičně školy. Stalo se tak formou divadelního představení s názvem Cesta do pekel, které vzniklo podle skutečných příběhů.

Ukradených aut výrazně ubylo, i vloupání je méně

Střední Čechy – V ohrožení jsou auta nejen za jízdy, ale také při parkování, když zůstanou bez dozoru. Zaměřují se na ně zloději mající spadeno na celé vozidlo i vykradači jdoucí po věcech, jež lidé zanechali uvnitř a které by se snadno daly zpeněžit. Nejvíce ve „městě aut“ Mladé Boleslavi, tradičně také na Kladensku – a zvlášť v posledních letech s rostoucí intenzitou rovněž v nejbližším okolí hlavního města.

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT