VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akce cihla: Unikátní charitativní projekt startuje letos už podeváté

Dvaadvacet tisíc a ještě 284 prodaných cihel, výtěžek bezmála 3 miliony korun. To je stručná charakteristika loňského ročníku charitativní Akce cihla. Další startuje a Deník je u toho!

17.4.2008
SDÍLEJ:

Patronkou Akce cihla je herečka Jana Krausová.Foto: Deník/Jiří Macek

Unikátní projekt Akce cihla, podporující život lidí s mentálním postižením, vstoupil do 9. roku své existence. Cihly se letos budou prodávat na 49 prodejních stáncích ve 25 městech České republiky.
Prodej začne 22. dubna na Stavebním veletrhu v Brně. „V Praze bude prodej slavnostně zahájen 5. května a cihly se budou v hlavním městě prodávat na 6 nejfrekventovanějších místech Prahy (Na Příkopech, Havelský trh, náměstí Republiky, Anděl, I. P. Pavlova, Františkánská zahrada). Prodej cihel v Praze potrvá nepřetržitě 24 hodin denně až do 18. července, tedy 74 dnů,“ uvedl Tomáš Masopust, hlavní manažer projektu Akce cihla.
V ostatních místech republiky potrvá prodej různě dlouhou dobu.
Ve středních Čechách se stánky objeví také v Kolíně a v Kutné Hoře. Uvažuje se i o jednorázovém prodeji v dalších středočeských okresních městech, včetně Mělníka a Mladé Boleslavi.
Výtěžek Akce cihla v regionech vždy podpoří místní regionální projekt zaměřený na lidi s mentálním postižením.
Získané prostředky z pražské sbírky Akce cihla budou směřovat na rozšíření pracovního centra, které umožní zvýšení výrobní kapacity, a to konkrétně na rekonstrukci chráněné dílny na výrobu nakládaných hermelínů a utopenců v obci Slapy, které jsou v prodejní síti nabízeny pod názvem Dobroty s příběhem.
Akci cihla podporují známé osobnosti – dlouholetými patrony jsou houslový virtuos Jaroslav Svěcený a herečka Simona Stašová.
Patronkou letošního ročníku Akce cihla se stala i herečka Jana Krausová. Do podpory se zapojila letos i televize Nova se svým seriálem Ulice. Mediálním partnerem je také Deník.
„Prodejní stánky s cihlami považuji za velice originální a přitom nevtíravé upoutání kolemjdoucích, kteří si jich musí všimnout. Je to milé upozornění, jak může veřejnost pomoci lidem s mentálním postižením,“ uvedla Jana Krausová.
Za Akcí cihla, stejně jako za chráněným bydlením ve Slapech, stojí občanské sdružení Portus Praha.

Budou v Ulici jíst hermelíny?

Slapy/ Ve Slapech se objevili herci z „nováckého“ seriálu Ulice! Co se stalo? Bude se snad seriál přesouvat do vesnice nedaleko od Prahy? Tak to v žádném případě. To jen herci Adrian Jastraban a Tomáš Valík přijeli podpořit charitativní Akci cihla. A při setkání s vedením sdružení Portus, které organizuje Akci cihla a provozuje ve Slapech dva objekty s chráněným bydlením pro lidi s mentálním postižením, vznikly zajímavé myšlenky.
Herci přijeli původně jen na pár minut, ale nakonec vydrželi dvě hodiny. „Pocházím z Opavy, oba rodiče pracovali v tamější psychiatrické léčebně. Takže moc dobře vím, co se tady děje, jakou práci vykonáváte a jak je náročné,“ vysekl poklonu pracovnímu kolektivu Valík. Ten se příliš nezabýval diskusemi s vedoucími pracovníky, ale dlouhé minuty debatoval s klienty. „Jen jsem vstoupil na tenhle pozemek a dýchla na mne příjemná atmosféra., Tady je prostě cítit nějaká pozitivní síla, která všude vyzařuje. Tihle lidé cítí všechno stejně jako my. Akorát to neumějí svému okolí předat,“ podotkl herec.
Anna Lukešová, brand manažerka seriálu Ulice, pak nabídla, že klienti mohou přijet na exkurzi do exteriéru seriálu Ulice. „A tak si říkám, že tam máme catering a ti utopenci a hermelíny by byl skvělý doplněk,“ zamyslela se Lukešová. A když někdo na setkání vyřkl nápad, že by Jaroslava Obermaierová v roli Niklové mohla klidně nabízet i nakládané hermelíny, manažerka Lukešová se jen pousmála, ale myšlenku nezavrhla. „Uvidíme,“ řekla jen stručně.

Kdyby mne to tady nebavilo, tak to nedělám!

Úsměv na tváři nevidíte. Je zaujatá prací. Přitom ale odpovídá na otázky, jako kdyby to dělala léta. Sedí, ustrojená v bílém plášti, na hlavě bílou pokrývku. Pečlivě opakuje jeden úkon za druhým.
Jsme ve výrobně chuťovky, po které prahne každý chlap. A stále častěji i ženy. Tady voní hermelíny. A ten výrobek se jmenuje Nakládaný hermelín.
Hermelíny vyrábí už třetím rokem. A je spokojená. Patří mezi desítku těch, kteří v chráněné dílně pracují. Každý všední den čtyři hodiny. Jeden týden dopoledne, druhý odpoledne. O hermelíny je totiž stále větší zájem. K tomu se tu vyrábějí i stejně chutní utopenci.
„Líbí se mi tady. Kdyby se mi to nelíbilo, tak to nedělám,“ říká přímo na položenou otázku, zda jí práce baví.
Ta sympatická dáma se jmenuje Olinka Kubelová. Je jí 56 let. Na první pohled stejná jako většina lidí na ulici. A přece je jiná. Má mentální postižení. A ve Slapech nachází smysl života. V tamní dílně pracuje, a v areálu s chráněným bydlením, který se jmenuje Fara, žije.
Takových, jakých je Olinka, tu žije dvanáct. Jsou to ti, kteří jsou schopni mnohé životní činnosti zvládnout tak, že vlastně nepotřebují pomoc. Potřebují ale dohled a správnou „injekci“, která jim připomene, co je třeba dělat. A často to jsou věci zcela banální – snídaně, hygiena, úklid, ale třeba i už zmíněná práce.
Zatímco Olinka pracuje v dílně na výrobu nakládaných hermelínů a utopenců, jiní pomáhají obecnímu úřadu při úklidu, jiní uklízejí v pizzerii, obsluhují v cukrárně.
Smyslem existence chráněného bydlení ve Slapech není selektovat lidi, kteří vnímají život po svém. Naopak, začlenit je mezi běžnou populaci. To, že mnozí při setkání s nimi odvracejí tvář, není problém jejich. Je to problém nás. Nás, relativně zdravých lidí.
„Oni“ jsou totiž bezprostřední, upřímní, bezelstní. Mají své radosti, starosti, splíny. Smějí se a pláčí. Mají dobrou náladu, ale někdy s nimi není vůbec řeč. Jsou takoví, jací jsou. Jsou mezi námi a svět s nimi musí počítat. Jako počítá s námi.
A taková je i Olinka. Je milá, naštvaná, nadšená i urážlivá, pracovitá a někdy třeba možná i líná. Je jen, na rozdíl od nás, malinko jiná. Prostě Olinka.
„Jo, a nevíte, jak dneska dopadne Ulice? Jen jestli to nevíte, já se na to strašně ráda dívám. Nesmím vynechat,“ říká Olinka a ani nehne brvou. Rozřezává jeden hermelín za druhým, že bys nepoznal, že to nedělá stroj.
Ten plísňový sýr, okořeněný a zalitý olejem, se jmenuje Hermelín s příběhem…

Tak tam žijí…

Slapy/ Občanské sdružení Portus Praha provozuje od roku 2001 chráněné bydlení v centru obce, kde byl z výtěžku projektu Akce cihla zrekonstruován objekt bývalé fary. Žije tu 12 občanů s mentálním postižením, kteří jsou vedeni k maximálně možné samostatnosti.
Den se tady podobá běžnému stylu života - vaří se, pere, nakupuje, uklízí, chodí nebo i dojíždí do zaměstnání a raduje se z volného času. Obyvatelé jsou začleněni do běžné společnosti. Asistenti jim pomáhají jen v situacích, které bez cizí pomoci nemohou zvládnout.
„Jako mentálně postižený je označován člověk, který má IQ nenávratně snížené na jistou hodnotu. Máme ověřené, že i mentálně postižený člověk je schopný učit se a rozvíjet, a to především v rámci své sociální role ve společnosti, pokud jsou mu k tomu vytvořeny vhodné podmínky, “ uvedl Jiří Sobek, předseda výboru občanského sdružení Portus.
Začátkem roku byla ve Slapech otevřena nová budova chráněného bydlení Na Vyhlídce, kde žije 8 lidí s lehčím mentálním postižením. Rozsah odborné asistence je daleko menší než na Faře.
V areálu fary je zřízena chráněná dílna na výrobu nakládaných hermelínů a utopenců, v níž klienti pracují.
„Denně tu 10 lidí s mentálním postižením pod dohledem asistentů vyrobí 250 hermelínů a 150 utopenců. Ty pak míří do 25 restaurací v Praze,“ uvedla Šárka Michalíková, vedoucí pracovního centra.

Autor: Jiří Macek

17.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 120 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Dobrý zdravotní stav, manuální zručnost, ŘP sk.B vítán. POPRVÉ KONTAKTOVAT TELEFONICKY NEBO EMAILEM.. Pracoviště: Ruslan stefurak, náměstí Sv. Čecha, č.p. 41, 257 01 Postupice. Informace: Ruslan Stefurak, +420 777 179 674.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 17 500 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník/ pracovnice. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Samopše, sociální práce v rámci poskytování sociální služby domov se zvláštním režimem v souladu se zákonem 108/2006 Sb, § 50.Požadavky:Vzdělání minimálně vyšší odborné v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Řešení sociálně právních problémů uživatelů aplikací odborných metod sociální práce, poradenství.Uživatelská znalost práce na PC, výhodou znalost programu Cygnus. Komunikační dovednosti, schopnost jednat s klienty. Samostatnost, pečlivost. Schopnost týmové spolupráce. Bezúhonnost. , Možno i jako přivýdělek při rodičovské dovolené na "Dohodu o provedení práce", Platové zařazení - dle vzdělání, délky praxe.Nabízíme : osobní růst po zkušební době,stravování v zařízení, podpora dalšího vzdělávání.. Pracoviště: "člověk zpět k člověku"01, 285 06 Sázava. Informace: Jindra Richterová, +420 314 314 585,314 314 584.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pokladní 22 000 Kč

Hlavní pokladníci v organizacích, prodejnách a různých zařízeních Pokladní ve specializované prodejně podlahovin. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: zázemí stabilní společnosti, přátelský kolektiv, specializovanou praxi / Požadujeme: znalost práce na PC, komunikační schopnosti, ochotu k dalšímu vzdělávání / Pracovní náplň: kontakt se zákazníky, práce s pokladnou, obchodní agenda / Nabídky zasílejte na: jan.sibrt@karsis.cz. Pracoviště: Karsis s.r.o. čechova, Čechova, č.p. 2148, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jan Síbrt, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 25 470 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel /ka živočišné výroby. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Benešov, Možnost prodloužení na dobu neurčitou.. Pracoviště: Vyšší odborná škola a střední zemědělská škola [203], Mendelova, č.p. 131, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jaroslava Říhová, +420 317 723 571.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ohořelý nákladní automobil v Kladně po explozi baterií.
AKTUALIZOVÁNO
8

Z kladenské Poldovky se ozývaly exploze, shořela dvě auta a sanita se vybourala

Táborská kasárna v Benešově. Do šrotu půjdou i prvky někdejšího skateparku v Dukelské ulici.
44

Radnice slibuje odpověď na petici proti zábavnímu parku

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch nádrže v rafinérii nepřežilo šest lidí

Kralupy nad Vltavou /FOTOGALERIE/ – Šest lidí ve čtvrtek zemřelo při mohutném výbuchu na distribučním pracovišti rafinérie v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku; další dva lidé utrpěli zranění, která Petra Effenbergerová z centrály středočeských záchranářů klasifikovala jako středně těžká.

Jaro je v okrese ve znamení sněhu a zimy

Benešovsko – Kalendářní i astronomické jaro započalo v úterý 20. března v 17.15 hodin. I přesto, že toto roční období je většinou ve znamení oteplování a prvních květů, letošní jaro bylo jiné. A to nejen při pohledu z okna.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Na příčinu výbuchu v kralupské chemičce je třeba počkat

Kralupy nad Vltavou – Vyšetřování příčin výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou, kde přišlo o život šest lidí, a další dva utrpěli těžká zranění, může trvat i měsíce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT