„Letos jsme kromě zraněných jedinců přijali i osm mláďat, která vypadla z hnízd a nic se jim přitom nestalo," uvedla Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim a doplnila, že pokud ptáče vypadne z hnízda a nezraní se, je nejlepší jej vrátit zpět. To ale ne vždy lze dohledat anebo není přístupné. „Proto jsme v případě mláďat rorýsů zvolili jejich záchranu pomocí adopce. Mláďata jsme podkládali do adoptivních hnízd ve Vlašimi na sídlišti Sever, kde hnízdí jejich kolonie," dodala ochranářka.


Ptáci se neorientují podle čichu. Nevadí jim tak lidský pach zanechaný v hnízdě. Navíc neumí počítat. Cizí mládě proto většinou neodmítnou.

Díky adopcím se malí rorýsi nestresovali odchovem v zajetí. Lépe prospívali díky přirozené potravě a především neztratili důležitou vazbu k vlastnímu druhu. Od ostatních rorýsů se totiž také učí.


„Ptáčata však nelze vložit hned do prvního hnízda, které najdete. Musí patřit stejnému druhu, měla by v něm být mláďata přibližně stejného stáří a důležité je také posoudit například to, zda ptačí rodiče zvládnou mládě navíc ukrmit," upozornila Jaroslava Syslová.

Karel Chlumec