Naposledy měla takovou převahu v roce 2002 ODS, kdy získala dvanáct míst v nejvyšším orgánu města. To bylo ještě za života prvního polistopadového starosty Mojmíra Chromého. Jenže ten 3. ledna 2005 zemřel. Už fraška při volbě nového starosty ale ukázala, že v ODS není něco v pořádku. To se projevilo také v dalším hlasování, komunálních volbách 2006. Občanské demokraty okolnosti přinutili k ústupkům. Spojili se s ČSSD a na radnici s sebou vzali jako místostarostu Jaroslava Durase.

Lidé z Volby pro město se museli v tu chvíli cítit poníženi. Kvůli rozdělování funkcí se spojily dva jinak nesmiřitelné tábory občanských a sociálních demokratů. Podraz to byl také na voliče. Dvě podobně zaměřené strany, ODS a VPM se nedokázaly dohodnout. Obě při tom získaly po devíti mandátech.

Nejednotnost ODS se v plné nahotě projevila nyní. Selektoři ji neposunuli na výsluní. Stěží se dá hovořit i o přízemí. Pro léta vedoucí ODS jde nyní s pěti mandáty spíš o suterén.

„Utrpěli jsme porážku, je to neúspěch. Volby dopadly asi tak, jak měly. Já osobně z výsledků ale zklamaný nejsem,“ přiznal místostarosta Roman Tichovský (ODS).

V boji o přízeň voličů, těch v Benešově hlasovala necelá polovina (6179), ODS preferovalo jen 18,13 % hlasujících.

Přesto právě Tichovský cítí, že jeho strana má určitý, nikoliv malý koaliční potenciál. „Nejsme ještě úplně ze hry,“ je přesvědčený.

Čtyři roky starý souboj o post starosty a místostarostů Tichovský dobře pamatuje. Tehdy stál na straně vítězů. „Dnes vidíme my a myslím že i Volba pro město, jaká to byla strašná chyba, že jsme se tehdy mezi sebou nedokázali dohodnout,“ řekl.

Kdo vyhrál v Benešově volby tentokrát je jasné. Méně zřejmé ale je, kdo se s kým spojí, aby Benešovu vládnul. Samotná Volba pro město se svými deseti mandáty nakonec nemusí být tím, kdo začne určovat chod Benešova.

Jednat VPM začne se všemi politickými stranami s výjimkou komunistů. Rokování zahájí už ve středu 20. října a jasněji by mělo být v pátek 22. října.

I jednička kandidátky VPM Jaroslav Hlavnička, staronový zastupitel Benešova, si pamatuje na čtyři roky staré události. Ty na radnici posunuly do křesla starosty Petra Koubu (ODS) a místostarostů Romana Tichovského (ODS) a Jaroslava Durase (ČSSD).

„Já osobně jsem pro změnu,“ řekl včera Hlavnička. „Nejsem pro to, aby Benešov řídily jen dvě strany a ostatní stály mimo a byly vždy postaveny před hotovou věc. Chtěl bych, aby rada města byla sestavena v poměrném zastoupení tak, jak dopadly volby. Pamatuji se sice, jak to bylo minule, ale právě teď je čas se takového jednání vyvarovat. Chtěli bychom se se všemi domluvit na tom, co bude pro Benešov nejlepší,“ vysvětlil Hlavnička.

Podle takového klíče by se pak starostou měl stát zastupitel z VPM a jeho dva místostarostové by měli vzejít z ČSSD a ODS.

Připravena k jednáním se všemi, kromě komunistů, je také TOP 09.

„Naše volební motto – Benešov potřebuje změnu více, než si myslíte, můžeme uplatňovat právě teď. Ta změna spočívá v tom, že bychom podpořili koalici s Volbou pro město,“ uvedl Luboš Balata, lídr strany a mezi zastupiteli nováček.

ODS bude jednat se všemi subjekty o vytvoření koalice. Podle Tichovského před čtyřmi roky ODS moc na výběr neměla. Přesto tehdejší jednání hodnotí jako chybu, která ale neměla vliv na fungování chodu radnice a města. „Osobně se za to nestydím, protože to fungovalo. Jsme schopni nyní jednat úplně s každým, ale opět ve prospěch města,“ dodal Roman Tichovský.

Jednací tým, který pohovoří se všemi stranami v zastupitelstvu, má připraven také ČSSD.

„Může se ale také stát, že se na radnici jako výkonná síla nedostaneme a že budeme v opozici,“ odpověděl lídr strany Petr Hostek, další nováček mezi zastupiteli na dotaz, zda jeho strana bude usilovat o místo starosty či „jen“ místostarosty. „Budeme se snažit nabídnout nějakou alternativu, nastoupit na radnici v nějaké rozumné koalici ne ji ovládnout,“ řekl.

Ani Hostek ale zatím netuší, kdy se rokování rozběhnou. „Jako Benešák se na ulici potkávám s Romanem Tichovským nebo Jardou Hlavničkou a neoficiálně už hovoříme nějaký pátek. V Benešově se jedná o komunální politiku. Ta není o ideologiích. Tady jde o to, jestli chodník bude opravený nebo ne. Jestli si na něm zlomí nohu komunista, občanský nebo sociální demokrat, je úplně jedno. Je to zlomená noha. Nám jde o to dát dohromady smysluplnou koalici, která město povede, alespoň podle nás, dobrým směrem,“ řekl Petr Hostek.

KSČM, strana jen se dvěma zastupiteli, je také připravena vstoupit do rozhovorů. „Máme vstřícná stanoviska a jsme připraveni se podílet na práci pro město,“ potvrdil zastupitel Ivan Cinka.

Jasno by mělo být do 6. listopadu. Ten den vyprší termín pro případné napadení výsledků voleb. První ustavující jednání nového zastupitelstva je pak v Benešově na pořadu 10. listopadu.