Co se stane s prostorem armádou opuštěných Pražských kasáren? To je zatím otázka bez odpovědi.

Před dvěma roky se už sice k prodeji pozemků s výměrou 7880 m² schylovalo, ale nakonec k němu kvůli nesouhlasu opozice nedošlo.
Teď se Pražská kasárna dostávají znovu na přetřes. Město na svém posledním jednání zastupitelstva zveřejnilo výzvu pro případné investory. Nyní čeká, jaká bude jejich reakce.

„Obávám se, že nyní je k tomuto kroku dost nešťastná doba,“ míní starosta Petr Kouba (ODS).
S takovým názorem ale polemizuje zastupitel Jaroslav Hlavnička, člen opoziční Volby pro město. „To, zda se pozemky prodají, se teprve uvidí. Pro někoho, kdo by do nich chtěl investovat vlastní prostředky, to bude výhodné,“ je přesvědčený.

Při úvaze staré dva roky, měl jediný developer v areálu vybudovat park, parkoviště a především obchodní centrum. Podle Hlavničky bylo pro Benešov velkým štěstím, že se záměr podařilo překazit. „Nedovedu si obchodní dům typu Kauflandu představit v centru města. Už teď se tu nedá jezdit,“ řekl.

Starosta Petr Kouba ale tehdejšího rozhodnutí zastupitelstva lituje. „Měli jsme to tenkrát dobře rozjeté. Bohužel se toho ale někteří opoziční zastupitelé báli. Investor nám tehdy přislíbil, že nám přispěje šesti miliony na vybudování nové ulice Karla Nového spojující Dukelskou s Vnoučkovou,“ vzpomíná starosta.

Opozice zamezila nejen prodeji celého prostoru, i když ho nyní Benešov podle starosty nabízí za třikrát nižší cenu, než tehdy, ale prosadila i regulativ. Ten například stanoví, jaký mají mít tamní nové stavby objem či počet pater.

„Cena za níž Benešov nyní prodá pozemky v Pražských kasárnách je prakticky stejná, jako tehdy,“ nesouhlasí se starostovým tvrzením Hlavnička a připomíná, že obdobné jsou i podmínky prodeje. „Také současní zájemci přispějí na vznik ulice Karla Nového,“ dodal Hlavnička.

Pokud se parcely prodají podle předpokladu, měly by zmizet některé nyní značně zchátralé objekty. Jedním z nich je i bývalá základna Hasičského záchranného sboru Benešov.

„Posledním vředem ve městě byl nedostavěný a zdevastovaný objekt v ulici Františka Václava Mareše, kde je nyní dům s pečovatelskou službou. Tohle je také takový vřed města, i když je na první pohled neviditelný,“ doplnil starosta Petr Kouba.