Kvůli Benešovu se každým dnem mohou ocitnout bez dodávky pitné vody ze Želivky statisíce obyvatel hlavního města.

Fantazie? Vůbec ne. Pražské vodovody a kanalizace totiž už mnoho let usilují o rekonstrukci odběrného místa v Javorníku na Benešovsku.

„Stav tamního zařízení je už zřejmě hodně vážný,“ míní místostarosta Benešova Roman Tichovský. „Pražští vodohospodáři nás úpěnlivě žádají, abychom jim kvůli rekonstrukci odsouhlasili odstávku. A vyhrožují dokonce tím, že pokud se v tom místě něco stane, ohrozí to dodávku vody pro Prahu,“ potvrdil Tichovský.

Benešov ale na žádosti Pražanů zatím neslyší.

Proto jim k odstávce nedává souhlas. Pokud by zařízení v Javorníku začali opravovat, zastavili by i proud vody do přivaděče Javorník – Benešov. A to by znamenalo jediné: Bez vody by zůstal Benešov.

„Naše zásoba pitné vody vystačí jen dvacet hodin. Na odstávku ale potřebují hodin šestatřicet,“ upozorňuje místostarosta.

Jenže Benešov by bez vody z kohoutků nezůstal jen oněch šestnáct hodin. Jaké komplikace by nastaly, si už město téměř vyzkoušelo před dvěma roky. Tehdy orkán Kyrill přerušil dodávku elektřiny na přivaděči v Mrači.

Benešovská radnice už začala upozorňovat velké odběratele, jako například Nemocnici Rudolfa a Stefanie či potravinářský Danone na přerušení dodávky pitné vody.

„Tehdy zbývalo už jen třicet minut do okamžiku zavzdušnění systému. Pokud by k tomu došlo, trvalo by opětovné zprovoznění vodovodu několik dalších dní,“ upozornil Tichovský.

Kdy k opravě v Javorníku dojde, není jasné. Naprosto zřejmé ale je, že zmiňovaný přivaděč Javorník – Benešov také potřebuje rekonstrukci. Jak ukázaly prohlídky, vedení je z padesáti procent zkorodované. A to s sebou přináší další komplikace.

Tentokrát pro obyvatele Sedlčan. I ti by se totiž chtěli co nejdříve připojit na vodu ze Želivky.

Sedlčany k tomu ale potřebují souhlas Benešova. Už ho o to požádaly, ale hydraulické posouzení přivaděče jim radost nepřineslo.

„Potrubí je v zemi už sedmatřicet let a zvýšení tlaku, nebo změnu režimu čerpání, které je potřeba pro dopravu vody do vzdálených Sedlčan, by nevydrželo,“ vysvětlil negativní postoj místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Případná havárie, nebo i odstávka kvůli rekonstrukci odběrného místa v Javorníku, by zasáhly nejen Benešov, ale také dalších šest sdružených aglomerací. Největší z nich jsou Čerčany.

„Máme zásobu tisíc kubíků. Záleželo by na ročním období, ale věřím, že by z kohoutků voda tekla možná více, než dva dny,“ potvrdil starosta Čerčan Karel Bárta.

Rekonstrukce přivaděče Javorník – Benešov, dlouhého 17 kilometrů, má stát 247 milionů korun.

Náklady sice neponese Benešov sám, ale rozhodně do rekonstrukce bude muset vložit největší díl prostředků. Samotný Benešov je ale dohromady nedá.

Aby mohl požádat o dotaci, musí na vodovod připojit další odběratele. Ti žijí v Sedlčanech. Kdy se připojí, není jasné. Stane se to ale až po rekonstrukci přivaděče Javorník – Benešov.

„Na připojení pracují Sedlčany už deset let,“ řekl Tichovský, ale přiznal, že Benešov v přípravě na rekonstrukci přivaděče značně zaostává.

Pokud Sedlčany požádají o dotaci už příští rok, Benešov by mohl zůstat stát mimo.

„Nevím, zda jsme do té doby schopni mít územní rozhodnutí,“ tuší Tichovský s tím, že pokud ho Benešov mít bude, požádá o dotace současně se Sedlčany. Ty přivaděč z Benešova přijde na 350 milionů korun.

V současné době běží v Benešově výběrové řízení na zhotovitele dokumentace k územnímu řízení, na jehož základě pak může město požádat o dotaci.

Problém je ale také v tom, že potrubí přivaděče leží na pozemcích stovek vlastníků.

Přitom ale neexistuje dohoda o věcném břemenu a investora proto čeká řada složitých jednání. Právě proto je už nyní jasné, že nový přivaděč povede jinou, poněkud delší trasou.

„Předpokládám proto, že se začne kopat až v roce 2012 až 2013,“ dodal Tichovský.