Tři měsíce nezaplaceného nájmu a hromadící se pošta ve schránce byly příčinou, proč se australští úředníci vydali 7. června do bytu v Sydney. Když na jejich zvonění nikdo nereagoval, rozhodli se dveře sami otevřít. Uvnitř pak spatřili dvě mrtvé mladé dívky. A každou v jiném pokoji.

Na místo úředníci přivolali kriminalisty. Ti uvedli, že v bytě nenalezli žádné známky násilného vniknutí ani stopy po souboji. Na tělech dívek rovněž nebyla žádná zranění. Smrt tak označili za podezřelou a neobvyklou.
Ani po dvou měsících rozsáhlého policejního vyšetřování se stále neví, co se čtyřiadvacetileté Asře Abdullah Alsehliové a její o rok mladší sestře Amaale stalo.
Stále se ještě čeká na závěry koronera, který by měl určit, jak ženy zemřely. Stanice BBC s odkazem na místní média nicméně informovala, že první výsledky toxikologie a pitvy nebyly jednoznačné.
Sebevražda nebo cizí zavinění?
Policie zůstává se zveřejňováním detailů vyšetřování zdrženlivá. I tak případ vyvolal v Austrálii obrovský zájem. Mezi možnými příčinami smrti se spekuluje o sebevraždě, nečistém konkurenčním boji, zabití či vraždě.
Místní noviny uvedly, že jedna z žen se v Saúdské Arábii obávala pronásledování kvůli své sexualitě a druhá se stala ateistkou. Jak homosexualita, tak ateismus jsou totiž v konzervativní islámské zemi nezákonné.

Australská rozhlasová a televizní společnost ABC sdělila, že v pokojích žen byly nalezeny náhrdelníky s křesťanskými kříži. Podle další zprávy australské úřady již dříve zamítly jejich žádosti o azyl a dívky měly problémy s placením nájemného.
Podle ABC by v případu mohla figurovat i třetí osoba. Nejmenovaný svědek řekl stanici, že několikrát před smrtí sester zahlédl ve vstupní hale jejich domu neznámého muže. Když ho konfrontoval, tak mu odpověděl, že je z bytu dívek. Objevila se také zpráva, že Asra v roce 2019 požádala o zákaz přiblížení nejmenovaného muže, ale brzy od něj upustila.
Kriminalisté se k žádným z těchto zpráv nevyjádřili a BBC se je nepodařilo nezávisle ověřit.
Objevily se však také spekulace o možné sebevraždě obou sester. Jak informuje deník The Guardian s odkazem na tamní média, v blízkosti těl se měly najít lahvičky s chemikáliemi. I tuto informaci policie odmítla potvrdit.
Nejspíš se však podle vyšetřovatelů nejednalo o náhodný trestný čin. Alespoň to uvádí nabídka realitní kanceláře na pronájem bytu. „Podle policie nejde o náhodný trestný čin a nepředstavuje potenciální riziko pro společnost,“ píše se v inzerátu.
Tajemný život sester
Vyšetřování záhadného úmrtí žen nepomáhá ani tajemný život, který obě vedly. „O dívkách toho moc nevíme,“ řekla minulý měsíc inspektorka Claudia Allcroftová novinářům v žádosti o pomoc veřejnosti.
Dvojice se v roce 2017 přestěhovala ze Saúdské Arábie do Austrálie, kde požádala o azyl. Úřady ale neuvedly proč. Obě sestry pak pracovaly jako dopravní dispečerky a zároveň studovaly na odborné škole. O jaký obor šlo, se ale neví. Jejich sousedé místním médiím řekli, že se dívky většinou držely stranou.

Ženy však nejspíš z něčeho měly strach. Správce bytové budovy Michael Baird podle BBC novinářům řekl, že ho dvojice několik měsíců před smrtí požádala, aby zkontroloval bezpečnostní záznamy z kamer. Údajně se sestry obávaly, že někdo manipuluje s jejich dodávkami jídla. Záznamy ale nic neodhalily.
Bairdovi jejich chování připadalo podezřelé, a tak požádal policii, aby ženy zkontrolovala. Strážníkům však ženy sdělily, že je všechno v pořádku. „Když jsem se později sám zastavil, tak byly vystrašené jak malí vrabci,“ pověděl správce budovy listu Sydney Morning Herald.
Sestry údajně vedly samotářský život. V Austrálii měly jen málo přátel a kontaktů. Jedna žena se však policii přihlásila, že se s nimi seznámila na queer akci pro dívky začátkem letošního roku. „Všimla jsem si, že se drží v koutě a vypadají plaše. Tak jsem k nim šla a začala s nimi mluvit,“ pověděla žena deníku The Guardian, která si přála zachovat anonymitu. „Bavily jsme se o tom, jak je těžké být queer v Saúdské Arábii. Říkaly, že jsou vděčné za život v Austrálii, kde se mohou svobodněji projevovat,“ dodala.
Saúdské ženy mají strach
Případ vzbudil v tamní saúdské komunitě pozdvižení a mnoho saúdských žen nyní žijících v Austrálii vyděsil. „Spousta z nás se teď ohlíží přes rameno,“ řekla pro BBC aktivistka a umělkyně Saffaa, která si přála být uvedena pouze křestním jménem. Podle ní mohou být saúdské úřady a rodiny pro prchající ženy nebezpečím i poté, co se dostanou do zahraničí.
Dodala také, že většina městské komunity saúdských žadatelů o azyl o sestrách věděla, než s nimi asi před půl rokem přestaly být v kontaktu. „Něco se pro ně zřejmě opravdu pokazilo, že se stále více bály a izolovaly,“ pověděla Saffaa.