„Zájmy jsem měl opravdu široké, ale možnosti byly tenkrát velmi omezené,“ hodnotí v současnosti dobu svého dospívání.

Nakonec se ale uplatnila otcova autorita a bylo rozhodnuto. Zdeněk rád jezdil na hory a Pražský průmysl masný měl ve Strážném v Krkonoších své rekreační zařízení. A tak nastoupil do učebního oboru. Při učení si však uvědomil, že musí ve škole přidat, aby mohl jít dál. V učení skutečně zabral a po složení výučních zkoušek nastoupil na Střední průmyslovou školu technologie masa v Praze.

Po maturitě už měl jasno, proto následovala jeho přihláška na Vysokou školu veterinární v Brně. „To byla krásná studentská léta! Po absolutoriu vysoké školy jsem nastoupil do své první práce práce u Okresního veterinárního zařízení v Benešově,“ připomněl.

Tak, jak se vyvíjí svět, měnil se také postupně název Zdeňkova zaměstnavatele. Samotná náplň práce ale zůstávala stejná, a i když přišly i změny pracovní pozice a práce ho naplňovala a tak to je stále.

Vzděláním je Zdeněk Císař, současný ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví středočeské krajské veterinární správy zvěrolékařem. A nejen k této profesi patří vztah k přírodě. Ten má samozřejmě kladný. Kromě jiného spolupracuje také s Pavlem Křížkem, zakladatelem Ochrany fauny ČR a stále velmi rád tráví volný čas na horách. Také proto se vypravil i za gorilami horskými do srdce černého kontinentu, Ugandy.

Ale Zdeňkovým hobby, jak by se možná mohlo předpokládat, nejsou psi nebo kočky, ale něco úplně jiného - bonsaje. „Člověk se někdy potřebuje odreagovat od své práce a mezi mé koníčky patří právě pěstování bonsají. Nejsem žádný profesionál, ale rád se svými výpěstky kochám. Části naší zahrady říkám zenový koutek, kde si bonsaje nejen se zálibou prohlížím, ale i je ošetřuji,“ prozradil.

Jeho koníček ale samozřejmě, jako jakákoliv jiná lidská činnost neprovázejí jen úspěchy a slunečné dny. Ani Zdeňkovi se pokaždé všechno na co sáhl nepovedlo a některé z bonsají zahynuly „S tím se ale nedá nic dělat. Vždy provádím jen nejnutnější úkony, abych stromek nepoškodil,“ vysvětlil.

Smysl pěstitelovi bonsají nedává výpěstky kolegů kupovat, ale být u nich takříkajíc od píky. Z toho má on i členové jeho rodiny největší radost. Také proto neměl nikdy potřebu stromky směňovat. Rád se sice podívá na umění druhých pěstitelů bonsají, třeba na výstavě, ale to jen kvůli načerpání inspirace.

Sám však žádné výstavy svých bonsají dosud neměl. Je skromný, nepovažuje se v této oblasti za profesionála. Přesto i Zdeněk Císař vidí ve svém hobby pověstný Mount Everest.

„Je to prosté. Chci věnovat maximální pozornost a soustředěnost na mé výpěstky a těšit se pohledem na ně. Jsou samozřejmě odborníci a specialisté, kteří mají světové unikáty, ale já jsem spokojený s tím co mám,“ dodal obyvatel Vlašimi Zdeněk Císař.