Dnešek budou podle meteorologů provázet občasné přeháňky či déšť. Od středních poloh mohou být srážky zpočátku i sněhové. Obloha bude zatažená, během dne by ale mělo zejména v jihozápadní polovině Česka oblačnosti ubývat. Denní teplotní maxima budou mezi devíti až 13 stupni Celsia. Postupně začne zejména v Čechách a ve Slezsku foukat, na horách může mít vítr v nárazech rychlost až 70 kilometrů v hodině.

Podobné počasí očekávají meteorologové i v úterý, kdy by měl ale vítr k večeru slábnout. Také středa bude ještě nezvykle teplá s nejvyšší odpoledními teplotami mezi devíti a 13 stupni. Obloha bude zatažená s občasným deštěm. Na horách může spolu s deštěm padat i sníh.

Čtvrtek a pátek očekávají meteorologové už o něco chladnější. Denní maxima by neměla přesáhnout 11 stupňů Celsia. Obloha bude i nadále zatažená s občasným deštěm, který bude v pátek na horách postupně přecházet ve sněžení.

Výraznější ochlazení by mělo do Česka přijít o víkendu s přílivem chladného vzduchu od severozápadu až severu. Nejvyšší denní teploty klesnou nejprve na čtyři až osm stupňů Celsia, v neděli a příští pondělí se budou pohybovat mezi bodem mrazu a plus čtyřmi stupni.

Nezvykle teplá polovina února

Česko má za sebou nezvykle teplý víkend. V sobotu zaznamenala teplotní rekordy zhruba čtvrtina dlouhodobě měřících stanic. V Dyjákovicích na Znojemsku bylo dokonce přes 16 stupňů Celsia. Průměrné nejvyšší teploty se přitom ve druhé polovině února pohybují podle meteorologů kolem čtyř stupňů Celsia.

Teplé počasí o víkendu působilo tání sněhu, které spolu s deštěm vedlo k vystoupání některých toků na první, tedy nejnižší povodňový stupeň. Dnes ráno kolem 08:00 byl první stupeň na 11 měřicích stanicích, a to zejména v povodí horního a středního Labe, Orlice, horní Sázavy, Odry či Svratky. Na Labi ve Vestřevi na Trutnovsku a na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku v noci hladina krátce vystoupala i na druhý ze tři povodňových stupňů, informoval ČHMÚ.