Když zhodnotíme končící rok 2018 z pohledu našeho osobního života, byl dobrý, jsme s ním spokojení, přestože byl náročný. Když se ale podíváme na dění v politice a společnosti, napadají nás výrazy jako ostuda, nic moc, špatný či smutný. Tak lze shrnout uplynulých dvanáct měsíců očima 442 osobností Čech, Moravy a Slezska, které oslovily regionální redakce Deníku.

Jak lékaři, učitelé, podnikatelé, umělci a další respondenti ankety Panel Deníku odpovídali, názorně ukazuje infografika: čím častěji se daná slova či sousloví v odpovědích vyskytovala, tím větším písmem jsou znázorněna.

close info Zdroj: Deník Data / Aleš Vojíř a David Valenta zoom_in

Osobní život super

Co se týče osobního života, nejčastějším hodnocením končícího roku bylo slovo „dobrý“, uvedlo ho 42 res-pondentů. I většinu dalších výrazů, které zaznívaly, lze zařadit mezi pozitivní. Důvody takové spokojenosti?

„Rok byl výborný, narodil se syn,“ svěřil se respondent z Litoměřicka. „Super, jsem babička,“ přidala se dáma z Přerovska. „Rok to byl náročný, ale úspěšný,“ podotkl muž ze Znojemska.

Politika k zamyšlení

Naopak v politice vítězila negativní hodnocení letošního roku. „Z politického pohledu to byl rok špatný, ze společenského spíše špatný,“ uvedl respondent z Ostravska. „Je to hnus, velebnosti,“ přidal se další s citátem z filmové série „Slunce, seno…“.

Ostatně osobnosti regionů se ve svých názorech nijak zvlášť neliší od výsledků prosincového průzkumu agentury CVVM. Dle něj je s politickou situací nespokojeno 45 procent Čechů, o pět procentních bodů víc než v listopadu.

Snad už bude líp

Přesto ale regionální elity nepřestávají věřit, že by se mohlo – obrazně řečeno – vyčasit. A to nejen v jejich osobních životech, ale i v politice a celé společnosti.

Nejčastějším slovem, které volili pro rok 2019, bylo lepší. „Zázraky ale nečekám,“ lakonicky konstatoval respondent z Uherského Hradiště.

A jaký bude příští rok z pohledu peněženek Čechů?

„Lidé začnou o něco méně utrácet a o něco více spořit,“ věští ekonom společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Ti, kteří nebudou kupovat nemovitost na hypotéku, budou mít peněženky o něco napěchovanější než letos.“

Průměrná hrubá mzda dle něj poskočí na 34 100 korun.

close info Zdroj: Deník Data zoom_in