Předchozí
1 z 8
Další

Luboš Klabík a Tomáš Klapka: V architektuře můžeme propojit technické nadání

Luboš Klabík a Tomáš Klapka jsou zakladatelé a členové benešovského spolku Archibn, který si dává za cíl zvýšit informovanost lidí, zlepšit kvalitu veřejného prostoru a nové výstavby a rozvíjet dialog mezi městem, odborníky a veřejností. Jak to všechno začalo? Jaké mají tito mladí vystudovaní architekti cíle? Co se jim už podařilo a na co jsou hrdí?

Luboš Klabík (vlevo) a Tomáš Klapka.Zdroj: DENÍK/Eva Kovaničová

Luboš Klabík: Na architekturu jsem šel ze Střední průmyslové školy ve Vlašimi, protože jsem chtěl skloubit stavařinu a kreativitu. Velký podíl na mém výběru školy měla moje učitelka výtvarného oboru na základní umělecké škole Eva Mixánová, která mi ji doporučila. Věřil jsem ji a musím uznat, že měla pravdu. Tohle povolání mě dost baví.

Luboš Klabík.Zdroj: DENÍK/Eva Kovaničová

Tomáš Klapka: Já jsem studoval na všeobecném gymnáziu v Trutnově. K architektuře jsem se přiklonil, když jsem si uvědomil, že jsem technicky zaměřený typ, a také jsem chtěl využívat i kreativní myšlení. A architektura mi přišla jako ideální kombinace právě technicky a kreativně zaměřeného oboru.

Tomáš Klapka.Zdroj: DENÍK/Eva Kovaničová

Luboš Klabík: Tomáše jsem potkal na vysoké škole. V prvním ročníku jsme byli rozděleni podle příjmení, a naše příjmení začínají stejně na Kla. Tak jsme se ocitli v jedné třídě a začali spolupracovat na projektech, což nám zůstalo téměř celé studium. To nás motivovalo, abychom spolupracovali i po škole.

Luboš Klabík.Zdroj: DENÍK/Eva Kovaničová

Tomáš Klapka: Před nástupem na vysokou jsem si myslel, že architektura je především o domech a designu, ale pak jsem zjistil, že je to pro mě není to zásadní. Že je to krásná, komplexní a velice zajímavá práce s lidmi a pro lidi. Existují architekti, kteří opravdu tvarují hmoty bez ohledu na kontext, ale pak jsou tací, které zajímá prostředí, ve kterém lidé žijí a přemýšlí nad ním poctivě.

Tomáš Klapka.Zdroj: DENÍK/Eva Kovaničová

Luboš Klabík: Založili jsme ateliér, který se jmenuje ateliér • tečka. Pracujeme ve třech ještě s architektkou Jitkou Žambochovou. Zaměřujeme se na města, vesnice i krajinu. V Benešově je to třeba Tyršova třída, u které jsem spolupracoval na studii, a Tomáš zase více na prováděcí části společně s architektem Janem Vaněčkem. Snažili jsme se jí udělat reprezentativnější a obytnější pro lidi.

Luboš Klabík.Zdroj: DENÍK/Eva Kovaničová

Tomáš Klapka: Snažíme se v rámci možností vytvořit maximální kvalitu. Často jsou veřejností architekti vnímání jako nabubřelí, vševědoucí, a my se snažíme tento postoj svou prací odbourávat. Naším prvotním zaměřením je budování příjemného prostředí pro lidi. Zaměřujeme se na to, aby se jim v prostředí žilo příjemně. Naše projekty najdete na webu www.tecka.city nebo na sociálních sítích.

Tomáš Klapka.Zdroj: DENÍK/Eva Kovaničová

Luboš Klabík: Spolupracovali jsme i na projektu parku Klášterka, na který se zpracovává nyní dokumentace. Baví nás dělat větší měřítko, ale i rodinné domy. V poslední době jsme pracovali na soutěži pro celý Vyšehrad nebo pomáháme státnímu podniku s územím kolem třetího největšího jezera v republice – Jezera Milada u Ústí nad Labem. Vše spojuje to, že práce baví nás i naše klienty.

Luboš Klabík (vlevo) a Tomáš Klapka.Zdroj: DENÍK/Eva Kovaničová