Předchozí
1 z 7
Další

Bohunka Zemanová: Budeme řeku uklízet, dokud tam budou odpadky

Bohunka Zemanová je široké veřejnosti známá zejména jako ředitelka obecně prospěšné společnosti Posázaví. A je to právě ona, která už patnáct let organizuje akci Čistá řeka Sázava. Inspirovali se podle ní i „uklízeči“ Berounky, Jizery, Moravy, Svratky, Ohře, Vltavy, Bečvy, Úpy, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitavy nebo Dyje. Uklízejí se už také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech. 

Bohunka ZemanováZdroj: Deník / Michal Bílek

Máme i další projekty Místního akčního plánu vzdělávání. Pořádáme besedy, semináře a workshopy pro učitele, pro děti jsme zorganizovali soutěž Benešovsko žije příběhy a nejzdařilejší díla mladých autorů jsme vydali knižně. Projektů mají ale více, ale ekologická Čistá řeka Sázava je mediálně vděčné téma, proto se dostalo do širokého povědomí.

Bohunka ZemanováZdroj: Deník / Michal Bílek

Impulsem k úklidu byly povodně, které v blízkosti řeky zanechaly velký nepořádek. V roce 2005 za námi přišla s nápadem manažerka mikroregionu Malé Posázaví Bára Novotná a rok později se už dobrovolníci díky evropské dotaci vydali k řece sbírat odpadky. Zájem lidí ukázal životaschopnost akce, proto jsme akci převzali, i když evropské zdroje „vyschly.“ Podporu poskytli místo místní donátoři, obce a města i spousta drobných dárců.

Bohunka ZemanováZdroj: Deník / Michal Bílek

K řece se každoročně vracejí party skalních příznivců, včetně rodin s dětmi, škol nebo spolků. Že je mezi nimi hodně těch, kteří s námi začínali uklízet už jako děti, a nepřestali, ani když jsou už dospělí je vidět každý rok. Nemilá zkušenost ale je, že je v řece i po těch letech pořád co uklízet.

Bohunka ZemanováZdroj: Deník / Michal Bílek

Během 15 let jsme pomohli z řeky odvézt už 300 tun odpadků. Ani to ale není zárukou, že příští rok už nebude co uklízet. Projekt má pořád smysl. Letošní rok nám navíc umožnil podívat se na akci kvůli mimořádným opatřením vyvolaným koronavirovou krizí jinak. Akce a poprvé nemohla uskutečnit hromadně.

Bohunka ZemanováZdroj: Deník / Michal Bílek

Vyzvali jsme proto lidi, aby vyrazili k řece uklízet individuálně ve svém volném čase. To se neminulo účinkem. Ukázalo se, že rukou ochotných pomoci je pořád dost. Chceme zachovat tradici a kontinuitu a věříme, že příští rok se u řeky opět všichni potkáme tak, jak jsme zvyklí. Dokud budou odpadky, budeme je společně uklízet.

Bohunka ZemanováZdroj: Deník / Michal Bílek

Velkým překvapením pro nás bylo, bylo zjištění, že se na místní obyvatele můžeme skutečně spolehnout. Na úklid Sázavy se totiž sjíždějí dobrovolníci z celé republiky, ale letos to kvůli pandemii nešlo. Dokázali je zastoupit místní – chataři, chalupáři, skauti, trampští osadníci. Moc jim děkujeme a věříme, že nám přízeň zachovají i v lepších časech.

Bohunka ZemanováZdroj: Deník / Michal Bílek