Hnutí ANO podle svého předsedy Andreje Babiše vždy deklarovalo, že Česko je pevnou součástí NATO a Evropské unie. A také vždy podporovalo českou armádu. Proto odmítá, že by byl bezpečnostní hrozbou, za níž ho označil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Zároveň jsem začal mluvit o míru,“ řekl.

Moderátorka Kateřina Perknerová mu připomněla jeho článek publikovaný v MF Dnes. V něm napsal, že je pro obnovení územní celistvosti Ukrajiny, včetně Krymu, ale zároveň nechce, aby se rozpoutala třetí světová válka. „Jak má Kyjev obnovení celistvosti docílit?“ zeptala se redaktorka.

Únik e-mailu expremiéra Andreje Babiše není v české politice nijak ojedinělým případem. O podobných kauzách se dočtete v článku: 

Babiš reagoval, že citovaná slova pronesl na návštěvě Ukrajiny, kde byl v listopadu 2019. „Po obědě s prezidentem Zelenským jsem deklaroval, že Ukrajina má moji podporu a je třeba, aby si Krym vzali nazpátek,“ připomněl.

Odkázal též na loňskou prezidentskou debatu v České televizi, kde podle svých slov mluvil o tom, že nechce syna poslat do války. „Nechci, aby naše děti bojovaly. Nechci, aby zažily válku. Jak toho ale dosáhnout, to je role světových politiků,“ řekl.

NATO a mír

Pokud se prezident a premiér České republiky považují za světové politiky, měli by si podle Babiše přečíst zakládací listinu NATO ze září 1949. „Tam je slovo mír devětkrát. Členské státy NATO mají řešit konflikty mírovými prostředky. Je to obranná aliance,“ uvedl.

O čem byla řeč v debatě Deníku s Andrejem Babišem: 

  • o bezpečnostních rizicích
  • o míru na Ukrajině
  • o Donaldu Trumpovi
  • o třetí světové válce
  • o uniklém e-mailu a Janu Lipavském
  • o názorovém posunu Emmanuela Macrona
Andrej Babiš se v debatě Deníku věnoval válce na Ukrajině, ministru zahraničí Janu Lipavskému či mimořádné schůzi Sněmovny. Podívejte se, co vše zaznělo | Video: Deník

Reagoval též na názorový posun prezidenta Francie Emmanuela Macrona, který ze začátku prosazoval domluvu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což se nepovedlo. Nyní naopak říká, že jeho země je připravena na všechny scénáře včetně vyslání francouzských vojáků do pozemní operace na Ukrajinu.

Babiš podotkl, že poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, Macron s Putinem mluvil „ikskrát“. „A také řekl, že v případě napadení Ukrajiny jadernými zbraněmi Ukrajině nepomůže. Změnil rétoriku. Vidím to podobně jako u premiéra Fialy. Má doma velké problémy, zemědělci protestují. Proto jedou tato témata,“ řekl.

Pokud hnutí ANO vyhraje přístí volby, chce být Andrej Babiš znovu premiérem: 

Uvedl, že on mluvil s šéfy CIA, FBI, pětkrát s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, byl v Pentagonu, ale nikdy na rozdíl od některých jiných českých politiků nebyl v Kremlu za Putinem. Proto považuje za absurdní, když ho někteří oponenti označují za proruského či za bezpečnostní hrozbu. Zopakoval, že je pro to, aby Ukrajina prosadila své požadavky.

Co vše už zaznělo v živých debatách s Andrejem Babišem? Všechny díly najdete ZDE

Zároveň je ale podle něj třeba mluvit i o míru. Kdyby byl premiérem či prezidentem, využil by k tomu podle svých slov kontakty, které má. Pokud by někdy nastala třetí světová válka, bylo by to podle něj selhání světových politiků, včetně českých.