Drsnou realitu odhalila tisková konference Krajské veterinární správy (KVS) v Benešově. „Porušování veterinárních předpisů se týká nejen lidí, kteří nejsou socializovaní, ale dokonce i vysokoškolsky vzdělaných,“ potvrdila Jiřina Sedláková z KVS.

Připomněla jeden konkrétní případ učitele dětí, chovatele psů z Benešovska. „Jeho psi byli velmi zanedbaní,“ uvedla veterinářka a okomentovala fotodokumentaci, na níž jsou tři psi velkého plemene.

Na jejich vychrtlých tělech lze i na fotce spočítat žebra nebo obratle. Ale nejen hlady trýznil učitel své dvě feny a psa. Krátkosrstá zvířata neměla při nedávných krutých mrazech ani řádně zateplenou nebo alespoň zespodu vystlanou boudu.

„Kvůli mrazu neměla ani přístup k vodě. Ta v miskách jim zamrzla,“ připomněla Sedláková s tím, že se muž domníval, že jeho zvířata ho ochrání před případnými nezvanými hosty. „Dokonce se chlubil, že už jeho psi zakousli dva jiné psy a pokousali koně,“ dodala.

Při tom ale psi nebyli zlí, dokonce se dali hladit a byli vděční za kontakt s člověkem. Měli jen obrovský hlad. Veterináři proto přijali opatření a další kontrola pak ukázala, že se stav zvířat lepší.

Právě kontroly jsou jedním z prostředků k nápravám křivd, jichž se dopouštějí někteří lidé na zvířatech. Veterináři se k nim vydávají nejčastěji po upozornění jejich sousedů.

Jen loni na Benešovsku prověřovali 41 oznámení, 9 z nich oprávněných. Při jednom museli zvěrolékařům dokonce asistovat ozbrojenci ze zásahové policejní jednotky.

„Ta osoba nám vyhrožovala fyzickou likvidací a měla dokonce zbraň. Takoví lidé nás vnímají jako ty, kteří zasahují do jejich práv. Loni jsme
v tomto případu udělili dvě pokuty a letos to bude nejspíš ještě dramatičtější. Věřím ale, že se tento případ vyřeší dříve, než se stane něco závažnějšího,“ dodal ředitel KVS.