Případ, kdy pětadvacetiletá žena okradla několik žáků jedné základní školy na Benešovsku, se stal na začátku března. Jelikož si jejího podezřelého chování všimly žačky, které okamžitě upozornily pedagoga, byla pachatelka další den dopadena. “Oslovený pedagog dotyčné v jejím dalším jednání zabránil a okamžitě uvědomil policii,” řekla tisková mluvčí benešovské policie, Eva Stulíková.

Žena využila příležitosti, kdy byly děti ve školní jídelně, a své tašky nechaly odložené bez dozoru. Poté, co žáci přišli z oběda, zjistili, že šest z nich přišlo o své osobní věci, které měly uložené v brašnách. Jednalo se vesměs o peněženky s hotovostí, různé průkazky, ale například také flash disk anebo sluchátka.

 
K činu se mladá žena následně doznala. “Přestože způsobila škodu kolem dvou tisíc korun, hrozí jí za krádež trest odnětí svobody od šesti měsíců až na tři roky. Policisté totiž zjistili, že byla v posledních třech letech potrestána za jinou majetkovou trestnou činnost,” dodala Eva Stulíková s tím, že v současné době čelí podezření z trestného činu krádeže a čeká na rozhodnutí soudu.

Nutná bezpečnostní opatření mají třeba v Základní škole Vorlina ve Vlašimi, i když je chtějí stále zdokonalovat. Podle ředitele vlašimské školy, Petra Jíšy, mají spíše problém se samotnými žáky, kteří svým spolužákům občas něco ukradnou. Proto nyní vedení školy intenzivně jedná se zřizovatelem o vybudování šatních skříní. “V rámci příštího, školního roku by už měli mít všichni žáci vlastní skřínky. Jelikož máme kamerový systém ve škole, který ale není záznamový, občas naše paní hospodářka vidí, co žáci dělají. Nedávno jsme se třeba setkali s tím, že jeden žák nalíval vodu do bot svým spolužáků. Tyto problémy někdy nastanou, s veřejností, tedy s rodiči, ale jsme ale nic závažného řešit nemuseli,” dodal s tím, že o záznamovém, kamerovém systému také uvažují.

I tak ale vlašimská škola má uzamykatelný vchod do budovy, když někdo chce do školy přijít, musí se nahlásit. V příštím roce by bezpečnost měla být ještě lepší, žáci by měli vlastnit svůj čip či kartu pro vstup a odchod ze školy. Rodiče tak budou mít možnost sledovat jejich pohyb. Jediným problémem ve škole ve Vlašimi je družina. Nyní mohou rodiče vyzvedávat děti z družiny libovolně, škola je v té době otevřená. To chce vedení školy také změnit. I rodiče by tak měli mít kartičky pro vstup.

Vyzvedávání dětí ze školní družiny řeší také vedení čechtické školy. Do konce dubna budou mít v Čechticích u vstupu do družiny kameru, aby vychovatelky věděly, kdo pro děti přišel. Na tom základě pak daného člověka do budovy pustí. Kamerový systém, nikoli ale záznamový, bude rozšířen i po celé škole, a to v rámci nynější výstavby dalšího křídla školy. Kamery budou monitorovat vstupy a šatny. Rozšíří se i čipový systém. “Nyní mohou děti vstupovat do školy jen pomocí čipu, a u vstupu je ještě nepedagogický dohled. Stejně jako v šatnách. Veřejnost musí pro vstup do školy použít telefon, kdy se nahlásí vedení,” řekla ředitelka čechtické školy, Lenka Proschková.

Když chce vstoupit někdo do Základní školy Vrchotovy Janovice, také to není jen tak. Před vstupem do budovy musí zájemce zazvonit, jelikož vchod je zajištěn dvěma zamčenými dveřmi. “V devadesáti devíti procentech pak chodím otevírat dveře sám, takže přesně vím, kdo do školy vchází. Většinou rodiče či veřejnost ještě doprovázím. Naše škola má také kamerový systém,” podotkl ředitel základní školy ve Vrchotových Janovicích, Bohumír Hašek s tím, že požaduje v rámci plánované rekonstrukce to, aby škola ve Vrchotových Janovicích byla zcela bezpečná. Proto je v plánu i čipový systém.

V Základní škole Jiráskova v Benešově chtějí pro větší bezpečnost zase vybudovat vrátnici u vchodu do budovy, aby měl ještě další člověk přehled o tom, kdo do školy vstupuje. Zatím ale na tento projekt nejsou finance. Nyní tak musí veřejnost zazvonit u vstupu a v kanceláři školy oznámit, za jakým účelem do školy vchází. “Máme také kamerový systém, který monitorujeme chodby,” dodala ředitelka benešovské školy, Milena Prášková.