Do zasedačky bystřického úřadu přišla rozebrat problematiku města necelá dvacítka místních obyvatel.

„Diskutovalo se celkem živě, lidé byli aktivní, i když některé návrhy, které na setkání od obyvatel padaly, byly trochu naivní," konstatoval radní Josef Šembera s tím, že nejdiskutovanějšími tématy byly otázky životního prostředí a hlavně bezpečnost a stav kriminality ve městě.

Samotná Bystřice má sice jen dva tisíce obyvatel, ale kriminalitou se může srovnávat s mnohem většími městy. Počet kriminálních činů vzrostl v posledních letech asi o pětinu, jejich objasněnost je stále na nízké úrovni, pohybuje se kolem čtyřiceti procent. Drogy, krádeže a vandalství, to vše řeší městská i státní policie téměř denně a právě strategický plán by mimo jiné mohl pomoci kriminalitu a ostatní negativní jevy snížit.

Bystřice má nainstalovaný kamerový systém. Podle analýzy však systém není efektivně využívaný, nevede ke snižování počtu trestných činů a k rostoucímu pocitu bezpečí místních obyvatel.

Lidé v dotazníkovém průzkumu, který předcházel projednávání plánu označili za nejrizikovější místo a nejméně bezpečnou lokalitu vyžadující posílení policejních hlídek, zejména kašnu na Ješutově náměstí a park. Dále také okolí heren, fotbalového stadionu a bytových domů.

„Samotní obyvatelé města a přilehlých osad nejsou s kamerovým systémem v centru města spokojeni, stejně jako s prací městské policie," uvádí strategický plán.

Podle dotazníkového šetření, které předcházelo veřejnému projednávání, obyvatele Bystřice nejvíc trápí v otázce bezpečnosti drogová problematika, agresivní mládež a kriminalita, které se na toto jednání nabaluje.

„Z veřejného projednávání plánu mimo jiné vyplynulo, že vedení města, společně s Policií ČR, městskou policií a dalšími složkami či organizacemi se bude muset soustředit hlavně na prevenci kriminality. Jenom to, že jsme vybudovali hřiště, skatepark, tělocvičnu a investovali do rozvoje dalších sportovních aktivit, nestačí. Nejprve je třeba pořádně zmapovat stav této problematiky," řekl Josef Šembera a doplnil, že je sice známo, že ve městě je problém s drogami, ale o podrobnostech se už toho tolik neví.

Situaci neprospívá také několik heren a barů, které jsou otevřené čtyřiadvacet hodin denně. Řada místních volá po omezení jejich provozní doby.
„Zastupitelé by o tom měli v nadcházejících měsících jednat," potvrdil bystřický radní Josef Šembera.
KAREL CHLUMEC