Cizinec původně čelil obžalobě s právní kvalifikací vražedného jednání spáchaného s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, podle níž mu hrozil pobyt ve vězení v trvání od 12 do 20 let.

Skutek, který Krajský soud v Praze posuzoval od středy, vzrušil před sedmi měsíci zejména obyvatele osady Šternov u Divišova na Benešovsku. Odehrál se totiž v jejich sousedství. K činu došlo při nedělním setkání v jednom z bytů bytového domu loni 11. října večer. Jurij O. se nejprve pohádal s o 26 mladším mužem – a pak tekla krev.

Podle zjištění kriminalistů si odběhl do sousední místnosti pro kuchyňský nůž s 13centimetrovou čepelí. S ním se vrátil k protivníkovi – a vekou silou ho bodl. Následně čepel částečně vytáhl – a nůž zarazil znovu. „V rámci téhož vbodu,“ uvádí obžaloba. Bodná rána na břiše v levé žaludeční krajině, hluboká 10 až 15 centimetrů, nevedla ke smrti jen díky včasné a vysoce odborné lékařské pomoci.

Zasahoval i vrtulník, který zraněného transportoval do motolské nemocnice v Praze – helikoptéra ale nepřistávala ve Šternově. Pro krvácejícího cizince, jehož zranění podle původního posouzení záchranářů nebylo život ohrožující, letěla do 19 kilometrů vzdáleného Benešova. Tam ho známý vezl k ošetření; původně proto policie případ evidovala jako pobodání ve Vlašimské ulici právě v Benešově. Do Šternova zajeli policisté zadržet poněkud kolísajícího podezřelého a zajistit stopy na místě činu.