VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Za pobodání druha dostala podmíněný trest

Praha - Jen s podmíněným trestem odešla ve čtvrtek 28. května od středočeského krajského soudu žena, která svému partnerovi zasadila do zad dvě rány kuchyňským nožem s dvaceticentimetrovou čepelí – a k tomu ho ještě během pranice pořezala na ruce

29.5.2009
SDÍLEJ:

Za pobodání druha dostala podmíněný trestFoto: Deník/ Milan Holakovský

Vladimíra Skalová, která svého partnera v opilosti pobodala loni 22. června dvě a půl hodiny po půlnoci na zahradě společného domu v nevelké osadě u Jílového u Prahy, dostala tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Současně jí byl vysloven dohled probačního úředníka.
Podle předsedkyně senátu Naděždy Bittnerové sehrál významnou úlohu fakt, že pobodaný muž se své dnes již bývalé partnerce snažil prospět. „Ve zjevné snaze pomoci obžalované značně sebekriticky nahlíží na svůj přístup,“ konstatovala soudkyně. Připomněla také, že se pachatelka dlouhodobě léčí s psychickými problémy – a ponechání na svobodě umožní, aby zůstala v péči lékaře, k němuž má důvěru a proti jehož postupu znalec nevyslovil sebemenší námitky. Z pohledu Bittnerové také podmínka bude pro Skalovou představovat velkou motivaci k tomu, aby nejen pokračovala v léčbě u psychiatra, ale také skoncovala s alkoholem a uspořádala si rodinné poměry.
Důležitou úlohu při rozhodování o výši trestu sehrál také fakt, že Skalová se díky aktivní obraně partnera nedostala do takové blízkosti a pozice, aby svému příteli mohla zasadit opravdu nebezpečnou ránu. Vpichy, i když byly hluboké šest a osm centimetrů, nepronikly do dutiny hrudní, kde by ohrožovaly vnitřní orgány nebo velké cévy, neboť byly vedeny téměř rovnoběžně s povrchem těla. „Šlo jen o tečné rány,“ charakterizovala silně krvácející zranění soudkyně Bittnerová. Její senát také připustil, že žena neměla v úmyslu partnera zabít. Kdyby tak chtěla učinit, měla k tomu příležitost na samém počátku konfliktu, kdy s nožem v ruce stála za jeho zády.
Rozsudek není pravomocný; státní zástupce Petr Šnajdr si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda podá odvolání. Navrhoval totiž pobyt ve vězení. Naopak Skalová se odvolání na místě vzdala. „To že moje klientka přijala rozhodnutí o vině a trestu, však nechápu jako její absolutní ztotožnění se se svojí odpovědností za tuto situaci. V rámci zájmu nějakým způsobem normalizovat svůj budoucí život prostě zvážila, nakolik bude bojovat o mírnější trest, případně o přenesení odpovědnosti za důsledky, k nimž došlo, na někoho jiného,“ řekl Deníku obhájce Pavel Drumev. Naznačil současně, že na konfliktu podepsalo dlouhotrvající domácí násilí v podobě naschválů, zesměšňování, psychického nátlaku a zřejmě i fyzických útoků ze strany pobodaného muže, čímž se podle jeho mínění soud zabýval až příliš okrajově. Klientka se podle slov svého advokáta prostě rozhodla kauzu ukončit, i když není vnitřně přesvědčena, že jedině ona si zaslouží být označována jako viník. „Pokud by její přijetí trestu bylo interpretováno jinak, byl by to velký omyl,“ uzavřel Drumev. Sama Skalová pouze konstatovala: „Mrzí mě, co se stalo, a lituju toho, co jsem udělala – i když se na to nezapamatuji.“

Autor: Milan Holakovský

29.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ČFL: Benešov - Ústí nad Orlicí 1:4.
9

Benešovské trápení prohloubilo Ústí nad Orlicí

Ilustrační foto.
VÍME PRVNÍ

Volební urny se musely stěhovat. Kvůli práci kriminalistů

Konopiště bude patřit běžcům

Benešov - V unikáním prostředí této historické památky se totiž připravuje závod Mattoni Free Run, který nabídne trasu na 5 nebo 10km. "V našem závodu nejde o to být první, ale potkat se dalšími nadšenci, partou kamarádů a užít si nejen běh, ale také prostředí, ve kterém se celá akce uskuteční," říkají k závodu jeho organizátoři, kteří již tři roky pod záštitou Run Czech oficiálně organizují pravidelné výběhy po celé republice.

OBRAZEM: Druhý volební den na Benešovsku

Benešovsko - Přinášíme vám fotografie z druhého volebního dne do poslanecké sněmovny z Benešovska.

Obyvatelé gruzínského města Rustava navštívili Posázaví

Týnec nad Sázavou - Zástupci obyvatel gruzínského města Rustava zavítali tento týden do Týnce nad Sázavou, aby se blíže seznámili s fungováním obecně prospěšné společnosti Posázaví. Jejich úkolem, při návštěvě města na Benešovsku, bylo také získávání informací v oblasti spolupráce samosprávy s podnikateli, neziskovými organizacemi a občany. Kromě Týnce nad Sázavou navštívila gruzínská delegace i Prahu a Karlovy Vary.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení