Přijeli hasiči zlikvidovat požár panelového domu včas? Mohli to stihnout dříve? To jsou základní otázky, které si pokládají obyvatelé sídliště ve Vlašimi. Tam nad ránem 2. srpna vzplál oheň v bytě ve druhém patře. Podle svědků se to stalo asi ve čtvrt na pět. Hasiči se však na místo dostavili až o půl hodiny později.
„Vzbudil mě pes, když škrábal na dveře. Mohlo být tak půl páté. Tak jsem s ním šel ven a viděl tu spoušť. Okamžitě jsem začal zvonit na všechny zvonky ve vchodě a budil lidi,“ uvedl asi padesátiletý muž s yorkshirským teriérem ze sousedního vchodu.
Právě to ale byla jedna z největších chyb, kterou podle ředitele Hasičského záchranného sboru Benešov Josefa Setničky muž v dobrém úmyslu udělal. „Zazvonit na lidi nebylo špatné, ale bylo v každém případě bezpodmínečně nutné okamžitě zavolat hasiče. To ale nikdo neudělal a oheň se šířil dál,“ uvedl šéf hasičů.

Tuto okolnost si ale svědek při vyjádření krátce po uhašení požáru zřejmě neuvědomil. „Možná čtvrt hodiny trvalo, než hasiči přijeli,“ řekl tehdy.

Podle výpisu komunikace mezi oznamovatelem požáru a operačním důstojníkem přišla první zpráva o požáru na operační středisko teprve ve 04:45:38, tedy více než čtvrt hodiny po zjištění požáru. Po zpětném dotazu dostali hasiči rozkaz kvýjezdu. Už ve 04:50:23 žádají z místa zásahu o posily.
„Chápu, že na místě požáru vypadá každá minuta téměř jako půlhodina,“ uvedl Setnička ale zhodnotil akci jako úspěšnou a z hlediska zásahu jako za bezproblémovou. Přesto zkušený šéf našel drobné chybičky. „Byly pro daný zákrok nepodstatné, ale svým mužům je připomenu,“ doplnil.
Právě analýzou zákroků se hasiči učí předcházet selháním. Rozbory skutečných událostí pak hasiči zařazují do cvičení. Ani sebelepší příprava na suchu ale nedokáže nahradit jednu podstatnou veledůležitou okolnost – včasné informování.
„Právě to při požáru na sídlišti chybělo. Hasiči sice umí hodně věcí, ale bez toho, že jim někdo podá informaci, že někde hoří ji nejsou nic platné. Vždycky je lepší, když zavolá deset lidí se stejnou věcí než nikdo. Právě to se na sídlišti stalo. Svědků tam bylo dost, ale nikoho zřejmě nenapadlo, že by měl zavolat hasiče,“ dodal Josef Setnička.

Profesionální hasiči mají na to, aby při vyhlášení poplachu vyrazili k místu neštěstí dvě minuty. Požáru, dopravní nehodě nebo tonoucímu člověku. Právě na takové výkony jsou cvičeni i členové Hasičských záchranných sborů v celé České republice.
Tuto časovou normu splnili i hasiči z Vlašimi. Dokonce vyrazili k ohni dříve, než museli.
„Dezinformace o tom, že hasiči přijeli k ohni poměrně pozdě vznikla kvůli tomu, že svědci nevěděli, kdy operační důstojník hasičů převzal informaci o požáru,“ vysvětluje Josef Setnička, ředitel HZS Benešov. „Jakmile máme hlášení, okamžitým zpětným dotazem zjistíme, zda se nejedná o nějakou hloupou legraci a vyjíždíme,“ doplnil Setnička stím, že HZS má kdojezdu na místo zásahu 20 minut a tuto normu hasiči ve Vlašimi splnili. U požáru byli totiž už za necelých pět minut od vyhlášení poplachu.