„Jeden je za mřížemi, ale my se bojíme dál,“ tak reagovala jedna z vlašimských žen při otázce, zda už strach, který se nad městem pod Blaníkem vznáší několik měsíců, minul. „Kdo ví, jestli je to ten pravý,“ řekla a v žádném případě nechtěla uvést své jméno.
Ženina reakce přesně dokresluje atmosféru dvanáctitisícového města. Svým způsobem za ni mohou paradoxně a možná bez zavinění také sami policisté. Ti sice chytili mladíka, který znásilnil a pak brutálně napadl obuškem a nožem patnáctiletou dívku, ale zda byl oním záhadným útočníkem právě on, zatím neřekli.
„Mladík se přiznal ke znásilnění i k pokusu o vraždu,“ uvedla včera mluvčí středočeských policistů Soňa Budská.
V některých médiích ale zazněly také informace o tom, že to ženy a děti ve Vlašimi přepadal od poloviny roku stejný pachatel, tedy sedmnáctiletý mladík.
„Nevím, kde se tyto informace vzaly. Policie žádné takové zprávy nevydala,“ sdělila Budská. Pro policii takové informace nejsou podstatné. „Pro nás je důležité mu to dokázat,“ uvedla s tím, že právě na tom nyní kriminalisté společně s dalšími odborníky intenzivně pracují.
Mladý muž podle středočeské mluvčí policie zatím neuvedl ani motiv svého činu. Pozval si totiž dívku na schůzku a pak ji znásilnil a pokusil se zavraždit.
„I zjišťování motivu bude předmětem zkoumání psychologa. Mladík se podrobí také psychiatricko – sexuologickému zkoumání,“ doplnila Soňa Budská. „Výsledky tohoto zkoumání budeme ale znát možná až za několik týdnů.“
Mluvčí také vyvrátila další „zaručené“ zprávy ulice. Podle nich si na práci policie stěžují rodiče obviněného mladíka. „O tom nic nevím. Z kriminálky mi o tom nikdo nic neříkal,“ uzavřela mluvčí středočeských policistů Soňa Budská.
Kromě nejistoty, že po Vlašimi může stále chodit muž, který přepadl nejméně tři ženy a malou školačku, policisté zatím neřekli ani další věc. Jestli je zadržený mladík, který nyní čeká na další osud ve vazební věznici tím, který se v zámeckém parku obnažoval před další obyvatelkou města.